Przejdź do treści

Czy klasyczny styl hotelowy może być pomysłowy i przytulny?

Jedni go kochają, inni unikają jak ognia – styl hotelowy, klasyczny i stonowany, jest znany wszystkim – zarówno miłośnikom nowoczesnego designu, jak i tradycjonalistom. Wnętrza w takim stylu wyglądają, jak z katalogu. Są dopracowane i spójne. Skupiają się głównie na funkcjonalności i wygodzie.  Co zrobić, aby przemycić do wnętrz w stylu hotelowym odrobinę własnego charakteru? Jak sprawić, aby pomieszczenia urządzone w stylu klasycznym były przytulne i pomysłowe? Dziś zapraszam Cię do obejrzenia jednej z moich realizacji. Tym razem, razem z jego właścicielką, chciałyśmy urządzić  wnętrze w stylu hotelowym, które z jednej strony będzie klasyczne, a z drugiej strony – domowe, ciepłe i przytulne.

 

Czym charakteryzuje się styl hotelowy?

Styl hotelowy często kojarzy nam się z monotonią. Pokoje hotelowe często wyglądają bardzo podobnie, i to na całym świecie. Dlaczego? Ponieważ mają zapewnić spokojny wypoczynek. Zmieniając miejsce pobytu, lubimy trafiać do miejsc, które są w jakiś sposób przewidywalne. Czujemy się w nich pewniej, mimo obcej lokalizacji. Wybierając dany hotel, zwracamy uwagę na to, czy wnętrze będzie dla nas wygodne. Szukamy podobnych schematów – dużego łóżka, klasycznych stolików nocnych z lampką, stonowanych kolorów, minimalizmu, który gwarantuje przestronność i czystość.

Styl hotelowy to wnętrza, w których nic nie zakłóca naszego odpoczynku. Są bezpieczne i ponadczasowe. Jednak, czy takie pomieszczenia sprawdzą się na dłużej niż kilka nocy? Oczywiście wszystko zależy od danej osoby. Jeśli podobają Ci się hotelowe wnętrza, lubisz klasyczne rozwiązania i minimalizm – jak najbardziej możesz zakochać się w tym stylu. Jeśli chcesz w taki sposób urządzić swoje mieszkanie, zadbaj jednak o kilka dodatków, które sprawią, że mieszkanie w stylu hotelowym zyska nutę indywidualizmu.

Cechy charakterystyczne dla stylu hotelowego, to 

  • stonowane kolory: beże, brązy, odcienie szarości, biel, czerń
  • spójność kolorystyczna (nie ma przypadkowych barw)
  • funkcjonalne oświetlenie
  • wysokojakościowe tekstylia (narzuta, zasłony, dywan)
  • wykładzina podłogowa
  • brak dekoracji
  • brak kwiatów (ewentualnie kwiaty cięte w wazonie)
  • wygodne łóżko (najczęściej kontynentalne)
  • minimalizm i funkcjonalność
  • surowość, brak osobistych akcentów wystroju

Klasyczne dodatki do wnętrz w stylu hotelowym

  • wysokojakościowe zasłony, zawieszone na zamaskowanych karniszach
  • lampy z tekstylnym abażurem
  • dywany
  • pomysłowa tapeta, spójna z pozostałą częścią wnętrza
  • ozdobne poduszki w stonowanych kolorach
  • przemyślana narzuta na łóżko
  • rośliny doniczkowe
  • funkcjonalne dekoracje ścienne

Co zrobić, aby wnętrze w stylu hotelowym nabrało indywidualnego, przytulnego charakteru?

 Co zrobić, jeśli kochamy hotelowe wnętrza i to właśnie w takim stylu chcemy urządzić nasz dom lub mieszkanie? Oczywiście z powodzeniem możesz to zrobić, choć oczywiście lepiej, aby w Twoim mieszkaniu było choć odrobinę więcej życia i indywidualnego charakteru. Dlaczego? Ponieważ to właśnie w ciepłych wnętrzach czujemy się najlepiej.  Już samo wejście do takiego wnętrza, mimo swojego klasycznego i uniwersalnego stylu, może  zapraszać do środka ciepłem, indywidualnością, oraz   przytulnością. Wystarczy mały akcent, jak chociażby stara, odkryta przypadkiem cegła, a już wnętrze to, choć urządzone w stylu hotelowym, staje się niepowtarzalne  i jedyne w swoim rodzaju.

W hotelowych wnętrzach bardzo dużą rolę odgrywają wysokojakościowe tekstylia: dywany, poduszki, narzuty i zasłony, które tworzą przytulną atmosferę, co potwierdza  prezentowana tu realizacja. 

Urządzając to  mieszkanie, postawiłam też na spójne barwy w odcieniach brązów i beży, jednak w ciekawych zestawieniach. Reprezentacyjną ścianę w salonie, tuż za dużym, beżowym narożnikiem, za zgodą i akceptacją właścicielki  ozdobiłam ciekawą tapetą z motywem roślinnym, co także  nadało mu charakteru i indywidualnego stylu.

 W moim projekcie pojawił się też  tapicerowany, beżowy zagłówek oraz tapicerowane stoliki nocne, które doskonale uzupełniły duże, wygodne łóżko. Na ścianie w sypialni zawisła nowoczesna dekoracja, która z jednej strony zdobi ścianę, z drugiej jest funkcjonalna, pełniąc rolę zegara.

Po przeciwnej stronie stanęła ręcznie robiona klasyczna komoda w dobranym kolorze do reszty, która nie tylko pełni rolę funkcjonalną, ale jak i reszta przedmiotów skrzętnie nadaje całości indywidualności i  charakteru.  Plakaty indywidualnie dobrane do upodobań właścicielki, sprawiają,  że  wnętrze to jest spójne , przytulne, kobiece i  ciepłe …tak po prostu.

Wnętrza uzupełniłam o zielone rośliny doniczkowe w połyskujących i dużych ceramicznych donicach. Takiego elementu prawdopodobnie nie znajdziesz w swoim ukochanym hotelu. Zielony kolor liści doskonale przełamuje stonowaną kolorystykę wnętrza.

Oprócz dekoracji i tekstyliów, w hotelowych wnętrzach bardzo ważną rolę odgrywają też lampy i systemy oświetleniowe. Pomieszczenie musi być maksymalnie funkcjonalne. W projekcie mieszkania, który widzicie poniżej, można zauważyć lampy o tekstylnych abażurach, które nawiązują do klasyki designu. W ten sposób wnętrze zyskało oryginalnego charakteru, który z jednej strony jest minimalistyczny, a z drugiej bardzo ciekawy.

 

Ważnym punktem każdego projektu jest kuchnia, która powinna być spójna  z pozostała częścią  projektu. Tu najlepiej wykorzystać podobną kolorystykę. Idealnie sprawdzą się ponadczasowe meble kuchenne w kolorze bieli. Trafnym rozwiązaniem jest też wyspa oraz wykończenie w kolorze jasnego drewna. Dopełnieniem jest minimalizm w adaptacji blatów. Wystarczy, że znajdą się na nich podstawowe sprzęty kuchenne oraz bukiet świeżych kwiatów.

A jeśli jeszcze zdecydujemy się na zastosowanie elementu z tzw. „odzysku” jak prezentowany tu przepiękny stół, który został poddany gruntownej renowacji – to wnętrze to na pewno nie będzie nudne, monotonne i powtarzalne. Będzie wyjątkowe, co widać zresztą w prezentowanej tu realizacji.

Uzupełnieniem całego wnętrza, jeśli mamy taką możliwość, aby wygospodarować dodatkowy pokój, lub chociażby miejsce,  będzie domowe biuro ( w obecnych czasach coraz ważniejsze miejsce w domu). Skomponowane stylistycznie, kolorystycznie i funkcjonalnie oczywiście, będzie pięknym i wyjątkowym uzupełnieniem całości.

Daj znać, co myślisz o stylu hotelowym? Podobają Ci się takie wnętrza? Jestem bardzo ciekawa, czy wpisują się w Twoje gusta.

Jeśli podoba Ci się ta inspiracja wnętrzarska – udostępnij ten wpis swoim znajomym. W ten sposób pomożesz mi dotrzeć do osób, które lubią estetyczne wnętrza z pomysłem.

                                                                                                                                      Agata Murawska

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *