Przejdź do treści

Harmonia z Energiami Otaczającego Świata – Feng Shui

Od zawsze, odkąd tylko   pamiętam, niezależnie od tego gdzie mieszkałam, w  jakim  metrażu i miejscu,  uwielbiałam tworzyć wokół siebie przytulną i ciepłą atmosferę, atmosferę, która nadawała całemu wnętrzu przytulności, harmonii i równowagi. Lubiłam i do dziś lubię porządek …W dzisiejszym zabieganym świecie, poszukiwanie równowagi i harmonii w naszym otoczeniu staje się coraz ważniejsze w każdym aspekcie naszego  życia, we wnętrzach również. Jest wiele sposobów na to, aby  osiągnąć taki stan.  Jednym z wielu podejść do osiągnięcia tego celu jest chińska filozofia Feng Shui. Filozofia, którą zaczęłam się interesować już jakiś czas temu. Najpierw dużo o niej czytałam, potem obserwowałam naturę, siebie, wzajemne korelacje, wreszcie zaczęłam ją stosować w swoim domu, w  swoich wnętrzach, w swoim życiu i otoczeniu. Wnioski ? Jestem pod wrażeniem…nastąpiła u mnie znaczna synchronizacja w życiu osobistym i zawodowym, coraz większa harmonia, nie tylko w moim domu, ale i w wielu innych obszarach. Cały czas jeszcze się uczę, praktykuję i przyglądam efektom, ale  na tyle jestem już przekonana, że ta filozofia działa iż postanowiłam wprowadzać ją sukcesywnie  w ofercie mojej firmy, po to, aby pomagać klientom tworzyć przestrzenie nie tylko piękne i funkcjonalne, ale przede wszystkim zgodne z harmonią i równowagą życia codziennego.  Niedługo taka oferta pojawi się oficjalnie na mojej stronie. Tymczasem już dziś chciałam zaprosić Was na poniższy tekst, który powstał we współpracy z Koriną, mistrzynią w kreowaniu harmonijnego życia i przestrzeni, od której uczę się intensywnie i z którą  mam przyjemność  współpracować. Dodam, że obecnie powstają dwa projekty – domy typu  Stodoła w oparciu o szczegółową analizę Feng Shui. Na pewno efektami w swoim czasie się podzielę. A tymczasem..

Co to jest Feng Shui?

Feng Shui to narzędzie, które działa 24h na dobę, przez cały rok, w tle,  nawet jak śpisz. Ustawia wibrację / energię Twojego otoczenia tak,  by działało na Twoją korzyść. Daje strukturę, która ułatwia sukces i pomaga unikać złych decyzji. Pomaga osiągać cele szybciej. Wzmacnia dobre samopoczucie, szczęście, zdrowie.

Feng Shui to starożytna chińska sztuka harmonizowania energii życiowej w otoczeniu zwanej Qi. Innymi słowy to rozumienie sił, które rządzą energiami w naszym środowisku. Energia Qi przenika bowiem cały wszechświat i wszystko co nas otacza. Wyróżniamy 5 faz tej energii nazywanych 5 elementami. Są to: drzewo, ogień, ziemia, metal i woda. Między tymi elementami zachodzą różne relacje, czasem się kłócą ze sobą, czasem osłabiają czasem wzmacniają. Energii nie da się zniszczyć, a jedynie przetransformować z jednego stanu w drugi. Np. drzewo zasila ogień, ogień, ziemię, ziemia rodzi metal, metal przetapia się w wodę, a woda zasila drzewo. To tzw.  cykl tworzenia, cykl harmonizujący. Gdy energie płyną w odwrotną stronę od drzewa, przez wodę, metal, ziemię do ognia, wówczas się osłabiają. Korzystamy z tego gdy potrzebujemy obniżyć siłę z jaką oddziałuje na nas dana energia. Trzeci ostatni cykl to kontrola. Energia, podobnie jak większość z nas nie lubi być kontrolowana, dlatego ogień nie lubi wody, która go gasi, woda ziemi, która ją zasypuje, ziemia drzewa, która ją rozpulchnia, drzewo metalu, który je tnie, a metal ognia, który go topi. Znając te zależności można wpływać na obszary, które wymagają wzmocnienia, bądź harmonizacji, aby osiągnąć pozytywny wpływ na życie mieszkańców.

Na czym polega Feng Shui?

Główną ideą Feng Shui jest tworzenie harmonii pomiędzy ludźmi a ich otoczeniem poprzez odpowiednie ustawienie i organizację przestrzeni. Koncepcja opiera się na przekonaniu, że sposób, w jaki energie przepływają w danym miejscu, wpływa na nasze życie, zdrowie i szczęście. Feng Shui aby działało potrzebuje 5 składników, które są ze sobą połączone:

Potrzebujemy budynku, osób, czasu, środowiska oraz starożytnych formuł. Jeśli jeden z tych składników nie jest w harmonii z pozostałymi wówczas feng shui może nie działać.

Po pierwsze Budynek to nasz pojemnik, na który energia oddziałuje, wpływa. Wszystko jest energią, nasze myśli, emocje, działania, wszystko co nas otacza. Wszystko też wymaga energii. Budynek jest czymś co ta energia będzie wypełniać. Sam w sobie nie generuje energii tylko ją otrzymuje.

Po drugie Osoby – Twoja osobista wibracja, poziom energetyczny na jakim się znajdujesz. Każdy z nas ma jakąś wibrację i przyciąga nią do siebie podobne rzeczy. Generalnie chcemy dopasować wibracje budynku do człowieka, do osoby, która go zamieszkuje lub używa.

Kolejny składnik to Czas. Czas kiedy coś robimy jest bardzo ważny. Czasem wprowadzanie remediów feng shui potrzebuje czasu by zacząć działać. Podobnie jak nasienie, które nie wyrośnie w jedną noc. Moment momentowi nie jest równy, dlatego uwzględniając czas możemy uzyskać lepsze rezultaty. Jak zasadzimy coś wiosną, a coś jesienią rezultaty będą inne.

Następny składnik to Środowisko – to w jakim otoczeniu się znajdujesz jest bardzo ważne. Energia Qi przychodzi z zewnątrz, z otoczenia. Chodzi o to by w odpowiedni sposób podłączyć się do energii wokół nas. Nie ma znaczenia jak dobrze używasz chatu GPT, bez podłączenia do wifi, do sieci, nic Ci to nie da, nie będziesz mogła/mógł skorzystać z jego możliwości.

Ostatni składnik to Formuły – czyli wiedza, co użyć,  aby dostać to co chcesz. Jest kilka bardzo różnych systemów feng shui, wiele technik, podejść, szkół. Aby otrzymać to czego chcesz potrzebujesz zaaplikować właściwe formuły. System San He opiera się na formach terenu, kształcie otoczenia, natomiast system San Juan bierze pod uwagę wymiar czasu. Pierwszy jest długofalowy stosowany przy budowie domów, a drugi używa się gdy potrzebujesz mieć rezultaty tu i teraz.

Dlaczego warto stosować zasady Feng Shui?

Feng Shui może przynieść liczne korzyści, w tym poprawę zdrowia, zwiększenie dobrobytu, a nawet zacieśnienie relacji rodzinnych. Stosując zasady Feng Shui, tworzymy pozytywne środowisko sprzyjające pełni życia. Świadomie wybierając jak używać danej przestrzeni możemy przyśpieszyć realizację celów i marzeń.

W czym pomagają te zasady?

Zasady Feng Shui pozwalają nam lepiej zrozumieć, jak energia przepływa wokół nas, i umożliwiają nam dostosowanie naszego otoczenia do własnych potrzeb. Pomagają one w eliminowaniu blokad energetycznych i tworzeniu przestrzeni, która wspiera nasze cele i aspiracje.

Feng shui może być użyte by doradzać na temat danej nieruchomości, czy warto w niej zamieszkać, czy będzie wspierać nasze cele życiowe np rozwój kariery, macierzyństwo, czy pomoże nam odnieść sukces etc. Pomaga też diagnozować problemy np. brak partnera/partnerki, brak płynności finansowej, choroby, trudności w pracy czy w rodzinie. Jednocześnie może wprowadzić korygujące zmiany by uzyskać rezultat jakiego poszukujemy: większa płynność finansowa, kreatywność, twórczość, harmonijne relacje, dobre wyniki biznesowe. No i najważniejsze – pozwala sprawdzić na kilka miesięcy do przodu, co nadchodzi, co może się wydarzyć i jak się do tego przygotować.

Z jakimi problemami pozwala się uporać?

Feng Shui może być skuteczne w rozwiązywaniu różnych problemów, począwszy od trudności finansowych po problemy zdrowotne czy kłopoty z relacjami międzyludzkimi, nauką, poczuciem stagnacji, agresywnym zachowaniem etc. Pomaga w zwiększeniu pozytywnej energii i równowagi w życiu.

Czy ich zastosowanie jest skomplikowane?

Zastosowanie zasad Feng Shui może być elastyczne i dostosowane do indywidualnych potrzeb. Choć istnieją zaawansowane techniki, można również zacząć od prostych korekt, takich jak: korzystanie z sektorów z dobrą energią i unikanie tych gorszych czy też porządkowanie przestrzeni i eliminacja niepotrzebnych przedmiotów by udrożnić przepływy energii w mieszkaniu.

Jak przebiega proces ich ustalenia?

Proces zaczyna się od analizy danego miejsca i określenia kierunku przepływu energii. Następnie, na podstawie tej analizy, wprowadza się odpowiednie zalecenia, takie jak ustawienie mebli, korzystanie z miejsc z dobrą energią, wprowadzanie remediów permanentnych, rocznych czy miesięcznych w celu wprowadzenia harmonii do naszej przestrzeni.

Załóżmy, że chcemy dostać awans. Niestety ludzie są przekonani, że wystarczy postawić sobie jakąś figurkę w odpowiednim miejscu domu i ona w magiczny sposób sprawi, np. tak się stanie. Niestety tak to nie działa. Feng shui tak naprawdę wpływa na Twoją siłę woli by nauczyć się nowych umiejętności, stworzyć lepsze więzi z kolegami czy szefem w pracy, daje Ci jasność umysłu, dzięki czemu podejmujesz lepsze decyzje, którymi zaimponujesz innym. Wpłynie na poziom Twojej energii, pomoże Ci kontrolować Twoje emocje, uczyni Cię bardziej atrakcyjnym energetycznie, da Ci pomysły, kreatywność. I tak naprawdę to wszystko da ostateczny rezultat w postaci awansu. Człowiek jest bowiem częścią formuł, które stosuje klasyczne feng shui.

Kluczem jest zrozumienie, że zastosowanie feng shui ma na celu zmanipulować energię Qi, by uzyskać jak najlepszą jej jakość. Podnoszenie poziomu energii Qi w rezultacie przełoży się na naszą produktywność, efektywność, poziom szczęścia. Z odpowiednim szczęściem, poziomem energii, przyciągasz, z bystrym umysłem podejmujesz lepsze decyzje, obierasz lepsze strategie, łatwiej się uczysz. W efekcie to pozwoli Ci spełnić Twoje marzenie i dostać się tam gdzie chcesz być (osiągnąć przykładowy awans).

Od czego najlepiej zacząć?

Najlepiej zacząć od prostych kroków, takich jak uporządkowanie przestrzeni, pozbycie się przedmiotów, które nie są nam potrzebne. Nadmiar rzeczy bardzo często prowadzi do blokad w przepływie energii. Ważne jest również zwrócenie uwagi na nasze otoczenie, czy jest harmonijne, czy ma elementy, które mogą obniżać jakość energii Qi, która dociera do naszego domu, a tym samym wpływa na nas. Taka świadomość jak czujemy się w poszczególnych miejscach domu, może skłonić nas do zmiany nawyków i sposobu korzystania z poszczególnych pokoi. A w rezultacie korzystnie wpłynąć na poziom naszej Qi.

Kiedy warto zwrócić się do specjalisty?

Wg mnie każdy moment jest dobry by zastosować feng shui, natomiast w szczególności warto gdy czujesz, że jest Ci trudno zmienić siebie, swój mindest, czujesz że utknęłaś/utknąłeś.  Wówczas rozważyłabym zmianę swojego otoczenia, by rzeczy powoli zaczęły układać się na swoim miejscu. Momentami kiedy warto zastosować feng shui to na pewno moment rozpoczynania kariery, nowego biznesu, zmiana pracy, zmiana mieszkania, podejmowanie nowej inwestycji lub życiowego zobowiązania jak wybór partnera czy zawarcie małżeństwa. Innymi słowy kiedy dzieją się ważne rzeczy. To również obejmuje budowę domu, kupno mieszkania, remont czy przeprowadzkę. Jeśli chcesz osiągnąć głębszą transformację w swoim życiu poprzez zastosowanie Feng Shui, warto skonsultować się z doświadczonym specjalistą. Profesjonalista pomoże dostosować zasady do indywidualnych potrzeb.

Jaka jest historia tej zasady?

Feng Shui ma korzenie sięgające ponad 3000 lat w chińskiej historii. Rozwinęło się jako system pomocy dla ludzi w dostosowaniu się do zmieniającego się otoczenia. Historia Feng Shui jest bogata w tradycję, a współczesne podejście integruje starożytne nauki z nowoczesnym stylem życia. Sam termin feng shui, ma ok 150 lat. Wcześniej chińskie dynastie nazywały tą sztukę Kan Yu. Opisywały technikę obserwowania, studiowania i rozumienia energii, wibrującej siły matki natury. Matka natura to boski kreator, najwyższa inteligencja, energia która tworzy wszystko. Kan yu zajmowało się studiowaniem jak ta energia działa i wpływa na ludzi. Tą energią nazywa się Qi. Niewidzialna siła, która powoduje, że z nasion wyrastają rośliny, i choć może wyglądać chaotycznie ma swój porządek. To siła życiowa, zawsze znajdzie sposób by przetrwać. Jest esencją życia. Każdy organizm zawiera energię Qi, płynie ona przez zwierzęta, rośliny, góry, rzeki. Cokolwiek co pochodzi z natury jest przepełnione Qi. Ziemia sama w sobie też pochodzi z natury i zawiera energię Qi. Energia życiowa Qi wpływa na naszą siłę woli, więzi z innymi, emocje, poziom naszej energii, myśli, i dobrostan. Dlatego feng shui działa niezależnie od tego czy w nie wierzysz czy nie.

Feng Shui to nie tylko sztuka aranżacji przestrzeni, ale także droga do zrozumienia i kontrolowania energii życiowej. Jego zasady oferują narzędzia do stworzenia harmonii w naszym otoczeniu, co przekłada się na równowagę i dobrostan w naszym życiu. Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym czy doświadczonym praktykiem, warto eksplorować tę fascynującą dziedzinę. Ja zdecydowanie czuje jej działanie, dlatego chce dzielić się ta wiedza i doświadczeniem z moimi klientami, aby pomagać im tworzyć nie tylko przestrzeń, ale i życie bardziej harmonijne i tak po prostu lepsze.

Powyższy artykuł powstał we współpracy z Koriną Hortyńską z KORINA FENG SHUI

Obecnie, we współpracy z Koriną powstają dwa projekty domów tworzone w oparciu o szczegółową analizę Feng Shui. Efektami na pewno się podzielę z Wami, a tymczasem zachęcam do zgłębiania i nauki tej techniki, ponieważ wdrożenie w życie jej zasad przynosi tzw.  cuda, nie tylko w postaci harmonijnych i pięknych wnętrz, ale w życiu w ogóle …osobiście doświadczam jej efektów na co dzień 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *