Przejdź do treści

Jak przetrwać remont i nie zwariować. W czym pomoże Ci projektant?

Jak długo odkładasz remont mieszkania? Jeśli nie wiesz, jak się za to wszystko zabrać – jesteś w doskonałym miejscu. Przygotowałam dla Ciebie listę pytań, które pomogą ułożyć Ci wstępny plan remontu. Ponadto podpowiem Ci, co zrobić, aby remont przebiegał spokojnie i bezstresowo. Zastanawiasz się, jak w tym wszystkim może Ci pomóc projektant? Voilà – poniżej znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje dla osób, które planują zmiany w swojej przestrzeni.

Czas przejść z etapu marzeń do realizacji! Zapewniam Cię, że remont może być niezwykle przyjemnym, inspirującym przeżyciem – trzeba jedynie się na niego ciut przygotować. Poznaj moje wskazówki.

Od czego zacząć remont? 

 Jeśli remont od miesięcy chodzi Ci po głowie, odpowiedz sobie na kilka poniższych pytań. Pomogą Ci podjąć najważniejsze decyzje na temat stylu wystroju oraz elementów, które warto zmienić.

Odpowiedzi możesz zapisać na kartce lub w dedykowanym pliku. Jeśli dużo czasu spędzasz przed komputerem, już teraz zachęcam Cię do stworzenia na pulpicie folderu METAMORFOZA DOMU i tam zapisywania wszystkich najważniejszych inspiracji i treści.

11 pytań, na które warto odpowiedzieć przed remontem

  1. Czego potrzebuje Twoja przestrzeń, żeby dobrze Ci służyła?
  2. Jakiego domu i przestrzeni pragnie dla Ciebie Twoja dusza?
  3. Co daje Ci ukojenie?
  4. Czym kochasz się otaczać?
  5. Co jest Twoją pasją i jak możesz wyrazić ją w swojej przestrzeni?
  6. Jakimi przedmiotami lubisz się otaczać?
  7. Jak lubisz odpoczywać?
  8. Czy potrzebujesz kontaktu z naturą? Wystarczy Ci balkon, roślinności w mieszkaniu czy potrzebujesz jednak ogrodu?
  9. Lubisz podróżować? Jeśli tak, to gdzie?
  10. Czy masz ukochane przedmioty, meble, które zawsze, niezależnie od tego, gdzie mieszkasz wędrują z Tobą?
  11. Czy Twoje potrzeby, gusta i preferencje są tożsame z pozostałymi domownikami czy musicie je wspólnie przepracować?

Jak mentalnie przygotować się do remontu?

Jeśli masz jasno zarysowany plan swojego remontu i doskonale wiesz, co Ci się podoba i jak chcesz zbudować swoje nowe otoczenie, pozostaje jeszcze jedna ważna kwestia – przygotowanie mentalne. Tak – nie ma, co się oszukiwać remont może być wyzwaniem pod kątem organizacyjnym. Na jakiś czas wywraca naszą codzienność do góry nogami. Jednak, na szczęście, można się do tego odpowiednio przygotować, łagodząc negatywne skutki domowej rewolucji.

4 rady, które pomogą Ci przetrwać remont

Uzbrój się w cierpliwość

Niestety nie ma remontów idealnych. Zawsze pojawiają się sytuacje, w których trzeba pójść na drobne kompromisy. Zdarza się, że koncept zmienia się w trakcie realizacji. Czasem są to drobne sprawy, a czasem większe rewolucje. Warto zostawić sobie miejsce na małą elastyczność i uzbroić się w cierpliwość. Stres i złość nigdy nikomu w niczym nie pomogły.

Świadomie dobierz ekipę do współpracy

Dobór odpowiednich, zaufanych i rzetelnych fachowców jest kluczowa na każdym etapie remontowania mieszkania. Powierz zadania takim osobom, którym zależy na jakości nie mniej niż Tobie. Szukaj firm, które chętnie chwalą się efektami swoich działań. Pytaj o polecenia znajomych i jasno określaj swoje potrzeby. To trudny etap, do którego warto maksymalnie się przyłożyć.

 Precyzyjnie określ budżet

Zanim rozpoczniesz wielkie planowanie i pierwsze zakupy otwórz Excela (szczególnie jeśli nie masz wsparcia projektanta). Rozpisz wszystkie najważniejsze koszty i załóż sobie górną granicę wydatków. Jeśli daną rzecz kupisz taniej, oszczędność możesz wydać w innym miejscu. Pamiętaj, że po drodze zawsze pojawiają się mniejsze lub większe dodatkowe koszty.

 Daj sobie czas

Kompleksowy remont w tydzień zostaw dla programów telewizyjnych. Niestety rzeczywistość nie jest tak kolorowa. Daj sobie czas. Niestety szybko, tanio i dobrze NIGDY nie idzie razem w parze.

W czym pomoże Ci projektant w czasie remontu?

Zastanawiasz, się jak projektant lub architekt może pomóc Ci podczas remontu? Zakres wsparcia jest naprawdę szeroki – wszystko zależy od tego, na ile chcesz i możesz zaangażować się samodzielnie. Jeśli na samą myśl o remoncie robi Ci się słabo – przeczytaj moje propozycje poniżej. Może uda nam się znaleźć wspólny język i razem przejdziemy przez proces Twojej wymarzonej metamorfozy.

Projektant w czasie remontu:

  • opracuję dla Ciebie indywidualną koncepcję w formie wizualizacji (przykład znajdziesz w tym miejscu),
  • pomoże w doborze i znalezieniu zaufanych firm podwykonawczych,
  • wskaże jakie materiały zostały użyte w wizualizacji (projekt oczywiście uwzględnia Twoje preferencje),
  • jeśli będzie taka potrzeba, przygotuje dla podwykonawców niezbędne rysunki techniczne,
  • pomoże dobrać dodatki do końcowego wystroju wnętrza,
  • będzie odwiedzał inwestycję w określonych terminach w celu sprawdzenia czy prace idą zgodnie z założeniami,
  • będzie konsultował z Tobą wszystkie etapy metamorfozy,
  • może nadzorować zakupy i odbiór niektórych rzeczy niezbędnych podczas remontu.

Jak widzisz, tak jak wspominałam powyżej, zakres wsparcia ze strony projektanta w czasie remontu może być naprawdę szeroki. Czy to oznacza, że projektant odpowiada za wszystko? To zależy. Zazwyczaj pełna odpowiedzialność za inwestycję leży po Twojej stronie. Są jednak wyjątki unormowane specjalną umową. Najczęściej zdarza się to przy kompleksowym urządzaniu mieszkania pod klucz. Wtedy możesz zostawić wszystko, ruszyć na długie wakacje i zupełnie niczym się nie martwić.

Podsumowując, bardzo cieszę się, że decydujesz się na remont! Otoczenie odgrywa ogromną rolę w naszym życiu. Warto dostosować przestrzeń, w której żyjemy do swoich indywidualnych preferencji i marzeń.

Remont może być naprawdę przyjemną przygodą, pełną satysfakcji i ekscytacji. Oczywiście zawsze na naszej drodze mogą pojawiać się mniejsze lub większe problemy. Jednak z doświadczenia wiem, że każdy można rozwiązać i to bez stresu, kłótni czy poszukiwania winnych. Dużą rolę odgrywa tu Twoje dobre nastawienie, zaufanie i cierpliwość. Uzbrajając się w te cechy, możesz mieć pewność, że cały proces będzie lepszy, niż się spodziewasz.

A dla przykładu –  zobacz proszę, poniżej są  zdjęcia z pewnego mieszkania, które poddane zostało totalnej metamorfozie.   Mieszkanie w starym budownictwie w  Warszawie – 65 m2.

WIZUALIZACJE , ZDJĘCIA PRZED I PO …

WIZUALIZACJA – PRZEDPOKÓJ 

PRZED I PO

WIZUALIZACJA -CZĘŚĆ DZIENNA Z ANEKSEM KUCHENNYM 

PRZED I PO ( PRZED BYŁ  TO TYLKO POKOJ DZIENNY) 

WIZUALIZACJA – SYPIALNIA 

PRZED I PO ( WCZEŚNIEJ BYŁ TO POKÓJ DZIECI ) 

WIZUALIZACJA – ŁAZIENKA

PRZED I PO ( WCZEŚNIEJ BYŁA TO ŁAZIENKA I WC ODDZIELNIE) 

WIZUALIZACJA – POKÓJ STARSZEGO CHŁOPCA

PRZED I PO ( WCZEŚNIEJ BYŁA TU KUCHNIA) 

WIZUALIZACJA – POKÓJ MŁODSZEGO CHŁOPCA 

PRZED I PO ( WCZEŚNIEJ BYŁA RO SYPIALNIA RODZICÓW) 

Był to  remont generalny z zamianą funkcji pomieszczeń. Wymiana okien, drzwi hydrauliki, elektryki, podłóg – dosłownie wszystkiego. Trwał pięć miesięcy. Udało się wszystko cudownie !!! Efekt jest na prawdę fantastyczny. Przede  wszystkim dzięki ogromnemu zaangażowaniu i  cierpliwości samych właścicieli, oraz wszystkich ekip i podwykonawców, którzy w tym projekcie uczestniczyli. Oczywiście po drodze różnie bywało, ale mam nadzieję, że dziś właściciele cieszą się ze swoich nowych pięknych wnętrz i już o wszelkich trudach zapomnieli.

Daj znać w komentarzu, czego najbardziej nie lubisz lub obawiasz się w czasie remontu. Jestem bardzo ciekawa Waszych odpowiedzi!

Agata Murawska

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *