Przejdź do treści

Jak urządzić niewielkie mieszkanie dla młodej mamy, aby było nie tylko funkcjonalne, ale i przyjemne :)

Okres przedświąteczny to u większości z nas napięty terminarz, życie w biegu i ogólnym  pośpiechu…chciałoby się wszytsko ogarnąć jak najlepiej, aby w ten magiczny świąteczny czas usiąść z rodziną i po prostu pobyć…a tymczasem ciągle coś…ciągle gdzieś:)

Dla oderwania od tej gonitwy dnia codziennego zapraszam Was moi Drodzy Czytelnicy do mieszkania pewnej młodej kobiety, która gdy to mieszkanie  szykowałyśmy ( generalny remont) oczekiwała swego pierwszego potomka. Dziś jest już szczęśliwą mamą ślicznego  synka , a ja z rozrzewnieniem wracam do naszych wspólnie spędzonych  chwil, często wcale nie łatwych…:)

Zadanie było dość trudne. Mieszknie o powierzchni 46 matrów kwadratowych miało pełnić funkcję przestrzeni prywatnej/sypialnianej wygospodarowanego miejsca dla dziecka, miejsca dla  dla gości z miejscem do spania, miało się znaleźć w mieszkaniu  również miejsce do pracy. Kuchnia …,oczywiście jak najbardziej funkcjonalna, prosta i jasna.  Trzeba było pamiętać, że od czasu do czasu przy stole zasiądą goście…,a i jeszcze, a może przede wszytskim… łazienka, choć maleńka to miała pomieścić wszystko co młodej  mamie i dziecku potrzeba:)

Czy to możliwe? Czy takie zadanie uda się wykonać? Myslę, że tak…, myślę, że nam się udało, a najlepszym dowodem jest to śliczne jaśniutkie mieszkanie w którym dziś młoda mama stawia swoje pierwsze kroki w nowej roli …byciu mamą:) Zapraszam….

W mieszkaniu znalazła się przestrzeń dzienna, która jest miejscem zarówno prywatnym /sypialnianym  ( dla mamy) jest też  strefą wypoczynku zarówno dla domowników jak i gości.  Jest również częścią jadalnianą…stół rozkładany z krzesełkami pełni tę funkcję znakomicie. To co istotne i godne uwagi w tym pomieszczeniu to duża przestronna szafa z przsuwnymi drzwiami, umiejscowiona na ścianie za  stołem…, niezwykle funkcjonalna, pojemna, a do tego choć nie rzucająca się w oczy to bardzo dekoracyjna:)

Mieszkanie znajduje się w okolicy warszawskiego parku i dzieki temu przecudna zieleń zagląda do wnętrz. Nie można było jej ukryć, dlatego na oknach są rolety materiałowe , które można w zależności od potrzeb opuścić, lub podnieść do góry/dołu … i zasłony, które pełnią tylko funkcję ozdobną, aby tej pięknej zieleni nie zasłaniać. Oczywiście przemyślane, dobrze rozmieszczone oświetlenie jest elementem oddzielającym poszczególne strefy, ale dającym poczucie ciepła,  przytulności i spójności  całości tego pomieszczenia, które  strefą dzienną nazwano.  Ta część mieszkania   celowo została przygotowana dla mamy i gości, aby nie wszędzie było widać, że dziecko zdominowało  cąłą domową  przestrzeń.

Pomieszczeniem, gdzie dzieciątko ma swój wydzielony kącik  i gdzie mama może swobodnie z nim przebywać jest drugi pokój,  niewielki, ale udało się w nim wygospodarować nie tylko kącik dla dziecka, ale też znaleźć miejsce do spania…, czasami dla mamy, albo dla gości, którzy chętnie w tym domu są widziani, również miejsce do pracy się znalazło ( bardzo zależało na tym właścicielce), a wszystko to udało się dzięki zrobionej na wymiar konkretnie do potrzeb  właścicleki,  zabudowy na całą ścianę, która mieści w sobie mnóstwo potrzebnych półek i szafeczek, a nawet miejsce na szafę się znalazło. Oczywiście otwarte okno z piękną zielenią zaglądającą do środka świetnie tę przestrzeń uzupełniło. Uważam, że  udało się stworzyć bardzo funkcjonalną przestrzeń, która zarówno teraz, gdy maleństwo jest malutkie, ale i w przyszłości będzie świetnie swoją funkcję pełniło. Wystarczy zmienić łóżeczko na biurko … bo łóżko do spania już jest. Zmienić komodę na inną i pokoik jest gotowy zarówno dla przedszkolaka jak i młodego  ucznia:)

Kuchnia, jak zawsze bardzo ważna część każdej przestrzeni domowej. Tu gotujemy, jemy i często rozmawiamy …I tym razem udało się zaspokoić te  wszystkie potrzebne funkcje. Kuchnia, choć malutka to została wyposażona w niezbędne sprzęty AGD, choć mały to funkcjonalny stolik przy którym spokojnie można zjeść codzienne posiłki. Co ważne, kuchnia również wyposażona jest w okno, które cudownie zaprasza zieleń do środka, ta zieleń została również zastosowana na panelu szklanym nad blatem i pięknie w się w całości uzupełnia, a także optycznie tę przestrzeń powiększa. Jest dość sporo blatu roboczego, gdzie można przygotowywać posiłki codzienne, ale również i te na  spotkania towarzyskie. IKEA świetnie się w  tej kuchni sprawdziła:)

Do mieszkania zaprasza nieduży, ale jasny korytarz, który jest wyłożony cegłą w pewnej części ( tą samą, która znajduje się w pokoju dziennym ) , wyposażony jest również w przestronną jasną szafę ( wykonaną z tego samego materiału i koloru co szafa w pokoju dziennym i zabudowa w małym pokoju). Jest tu również duże lustro, które nie tylko pozwala przejrzeć się swobodnie, ale i optycznie tę niewielką przestrzeń powiększa:)

Chwila sam na sam ze sobą jest teraz z pewnością młodej mamie bardzo potrzebna, dlatego łazienka, choć również malutka to ma wszystko co mieć powinna i można choć na chwilę poczuć się w niej jak w małym SPA…bo jej ciepło, przytulność i klorystka, oraz niezbędne elementy doskonale na to pozwalają.

W tym miejscu chciałabym podsumować wiadomości odnośnie tego jak urządzić mieszkanie o małej powierzchni, aby spełniło ono  wszystkie oczekiwania właściciela, aby było dokładnie takie jakiego oczekuje:)

  • jak zwykle…słuchać… uważnie i cierpliwie, szukać rozwiązań takich, aby były satysfakcjonujące dla właścicieli,
  • doradzać, ale nie na siłę…,
  • obrać styl i kolorystykę taką w której właściciele dobrze się czują,
  • tworząc strefy wydzielać je np. odpowiednim oświetleniem, jakimś elementem wyróżniającym, np cegłą, tapetą czy strukturą,
  • w danej strefie powinna znajdować się przynajmniej jedna rzecz która jest ściśle związana z jej przeznaczeniem, np jeśli ma być to strefa do pracy, to dobrze aby to było biureczko/blat choćby najmniejszy, ale specjalnie do tego przeznaczony, strefa dla dziecka…tapeta dziecięca, strefa wypoczynku, choćby wygodna sofa czy fotel… itp.,
  • używać luster, elementów odbijających światło, aby przestrzeń optycznie powiększać,
  • wykorzystać każdy możliwy kąt do zabudowy, tak aby jak najwięcej elementów codziennego użytku można było szybko schować. Jest to szczególnie przydatne przy małym dziecku i małym mieszkaniu,
  • koszyczki, pudełka, to zawsze dobre rozwiązanie na ocieplenie wnętrza ale i na zachowanie porządku,
  • zastosowanie roślin, choćby w minimalnej ilości, ale jednak..to zawsze dobry sposób na ożywienie nawet najbardziej surowego w swym stylu wnętrza,
  • jednolita podłoga w całym wnętrzu…zawsze się sprawdza, powiększa optycznie całośc, wprowadza ład stylistyczny i harmonię dla pierwszego wrażenia, poza tym jest bazą do zrobienia reszty….

Mam nadzieję, że podoba sięWam  przestrzeń, którą wspólnie z właścicielką stworzyłyśmy…mam nadzieję, że będzie jej dobrze się mieszkać …tak po prostu:)

Pozdrawiam serdecznie, życzę spokoju w tym zwariowanym przedświątecznym czasie i jak zwykle zapraszam na wpis kolejny…nie wiem czy w tym roku jeszcze mi się uda, ale postaram się tu wpaść chociażby z życzeniami:)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *