Przejdź do treści

Kolor roku 2020 w pewnym wnętrzu…

  • przez

Witam serdecznie w Nowym Roku 🙂

Jak zapewne wiecie kolorem roku ogłoszonym przez Instytut Panton został kolor Classic Blue, inaczej mówiąc odcień przypominający niebo o zmroku, barwa wprowadzająca ciszę i spokój, kolor elegancki w swojej prostocie. Leatrice Eiseman, dyrektor w Instytucie Pantone twierdzi iż jest to kolor na którym można zawsze polegać, zachęca do poszerzania horyzontów i i otwarcia się na przepływ komunikacji.  Tak się złożyło, że kolor ten, zanim został ogłoszony kolorem roku,  został wybrany przez jednych z moich klientów jako kolor uzupełniający wystrój ich wnętrz. Właścicielka chciała, aby do jej stonowanych szaro brązowych, jak mawiała męskich wnętrz wprowadzić kolory które będą dla niej, jedynej kobiety w tym domu, a jednocześnie nie będą kłóciły się z klasyczną formą wyposażenia oraz zastosowanej ogólnej bazowej kolorystyki. I tym sposobem, głównie w części dziennej  domu, czyli w salonie, zarówno w części wypoczynkowej jak i jadalnianej zagościł wspomniany kolor Classic Blue.

Został on zastosowany w wielu elementach wyposażenia, zarówno tych bardziej trwałych   jak tapeta i meble w postaci fotela z podnóżkiem, ale i takich, które mogą częściej ulegać wymianie , jak chociażby dywan, zasłony, poduchy,  czy pokrowce /sukienki na krzesła.  Elementem szczególnym w tym wnętrzu, na który warto moim zdaniem zwrócić uwagę,  jest obraz namalowany przez zaprzyjaźnioną artystkę, która miała za zadanie spoić w tym obrazie całą kolorystykę wnętrza, a także nadać mu charakteru. Chyba się udało, bo klienci  byli bardzo zadowoleni, ja również 🙂  Niezmiennie uważam, że miło jest mieć w domu przynajmniej jedną rzecz zrobioną na indywidualne szczególne zamówienie.  Akurat w przypadku tego domu , było ich  więcej…również zasłony i  sukienki na krzesła zostały uszyte przez zaprzyjaźnioną krawcową.

Dla przykładu podaję na poniższym moodbradzie elementy wyposażenia w podobnym stylu i wspomnianym kolorze classic blue.

1. Dywan, 2. Fotel uszak, 3. Pufa, podnóżek, 4. Tapeta, 5. Zasłony, 6. Poduszka ozdobna, 7. Wazon ozdobny,

                             8. Wazon ozdobny

Pozostałe pomieszczenia tego wnętrza są raczej już w stonowanej kolorystyce, czyli szarościach, bieli, czerni z dodatkiem drewna, choć  sypialnia, na życzenie Pani domu,  również została ubrana w odważny,  piekny, tym razem zielony butelkowy kolor, kolor, który  również, choć w niewielkim akcencie, ale we wspomnianym wyżej obrazie się znalazł.

Pokoje dzieci, dwóch chłopców w wieku szkolnym są lustrzanym odbiciem różniącym się od siebie jedynie akcentem kolorystycznym, w jednym kolorem wykończeniowym jest kolor niebieski, ale raczej w pastelowym odcieniu, a w drugim kolor czarny.   Między chłopcami jest mała różnica wieku, mają podobne zainteresowania, stąd oba pokoje są w podobnym stylu. Jest klasycznie, praktycznie, po prostu ładnie. Widać , że obydwaj chłopcy mają zainteresowania sportowe o czym świadczą liczne medale wyeksponowane na ścianach nad łóżkiem. Meble wykonane są przez zaprzyjaźnioną firmę stolarską, również  na indywidualne zamówienie. Całość jest ładna i schludna, a co najważniejsze łatwa do utrzymania w należytym porządku, przynajmniej od czasu do czasu …:)

Kuchnia, która płynnie łączy się z części dzienną tego domu jest prosta w formie i ubrana została w kolory bazowe całego wnętrza. Tutaj nawet dodatki nie rozpraszają całości, aby kuchnia  była miejscem gdzie może rodzina  spotkać się przy wspólnym obiedzie, ale również gdzie dzieci będą mogły pod okiem mamy odrobić lekcje.

I wreszcie wejście…również w minimalizm ubrane, ale w praktyczne rozwiązania, jak chociażby ławeczka na której można przysiąść aby założyć buty, wieszaki w kolorach które zostały zastosowane w całym domu, oraz półeczka nad kaloryferem, na której można choćby  na chwilę odłożyć torebkę czy klucze. W efekcie całość tego domu jest prosta, ładna, praktyczna,  jak się okazało przy okazji, bardzo na czasie …:)

Z założenie niby niewiele  było do zrobienia…. odświeżenie ścian,  w nowym spójnym odcieniu, aranżacja pokoi chłopców i sypialni właścicieli, niewielkie przeróbki w kuchni ( wymiana blatu i uzupełnienie zabudowy kuchennej), nowa odsłona klatki schodowej ( niestety nie uwidoczniona na zdjęciach), wymiana oświetlenia, szaty okiennej, oraz łagodne odświeżenie niewielkiego wejścia i częściowa wymiana mebli w całym wnętrzu, a efekt końcowy, moim zdaniem  robi wrażenie … dla pełnego obrazu poniżej prezentuję  zdjęcia przed zmianami…:)

Kolejna udana metamorfoza …mam nadzieję, że właściciele będą długo cieszyć się z jej efektów:)

Tymczasem dziękuję za uwagę i dobrego dnia życzę, przede mną kolejne ciekawe wyzwania, każde z nich daje mi ogromnego powera do działania i każde z nich uczy czegoś nowego …:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *