Witajcie 🙂
Dziś zapraszam Was na wpis gościnny przygotowany przez Katarzynę Lasocką na codzień współtworzącą BLOG O WNĘTRZACH I NIERUCHOMOŚCIACH portalu o nieruchomościach MORIZON
Kolory we wnętrzach to niezwykle istotna sprawa, dlatego warto wiedzieć na ten temat jak najwięcej. Nie tylko nasze indywidualne upodobania, ale i trendy mają często znaczenie i wpływ na to co wybierzemy…warto co nieco na ten temat wiedzieć…zapraszam:)
I oto jest – kolorowa wiosenna dwunastka, którą wybrali dla nas słynni specjaliści z Pantone. Jak wybrać z niej coś dla siebie i nie stracić z oczu najbardziej aktualnych trendów?
Czym jest Pantone Color Institute?
Założona w 1962 r. firma Pantone przez ponad pół wieku zdążyła stać się największym autorytetem w dziedzinie kolorów. Wszystko za sprawą autorskiego systemu ich identyfikacji – Pantone Matching System (PMS), który dziś stanowi wzorzec stosowany przez projektantów, drukarnie i zakłady produkcyjne na całym świecie.
Jedną z najważniejszych działów firmy jest Pantone Color Institute – instytut badawczy, który śmiało można nazwać mózgiem Pantone. To tutaj rodzą się najnowsze kolorystyczne trendy, tutaj też rady specjalistów zasięgają największe światowe marki, przygotowując nowe produkty, strojąc się w nowe marketingowe szaty czy opracowując swoją identyfikację wizualną.
Od 2000 r. instytut wybiera również kolor roku, a od kilku lat ogłasza także zestawy barw na poszczególne pory roku. Decyzje zapadają na zamkniętych spotkaniach, podczas których eksperci od standaryzacji kolorów analizują bieżące trendy i próbują uchwycić „ducha epoki”. Jak dokładnie wyglądają te zebrania – nie wiadomo. Cały proces od samego początku jest bowiem utrzymywany w tajemnicy.
źródło: Eva Rinaldi / flickr.com / CC BY-SA 2.0
Z wybiegu do wnętrz
Jak łatwo można się domyślić, coroczne wybory Pantone Color Institute emocjonują najbardziej przede wszystkim świat mody, napędzając kreatywność projektantów oraz producentów tekstyliów i materiałów.
To właśnie za sprawą ostatnich najnowsze kolorystyczne trendy szybko wkradają się również do naszych wnętrz. Barwy Pantone wzbogacają współczesne aranżacje za sprawą mebli, pościeli, zasłon czy szerokiej gamy dodatków. Wystarczy przypomnieć sobie, jak szybko katalogi salonów meblowych zdominował Rose Quartz, czyli kolor roku 2016.
Kolory wiosny Pantone Institute 2018
Z początkiem roku Pantone Institute ogłosił listę dwunastu kolorów wiosny – wśród nich pomidorową czerwień Cherry Tomato, subtelny błękit Little Boy Blue czy zbliżony do bordowego elegancki Chilli Oil. Z tej barwnej dwunastki (którą można poznać na stronie instytutu) wybrałam dla Was cztery propozycje, które moim zdaniem najłatwiej wkomponować do współczesnych aranżacji.
- Ultra Violet (PANTONE 18-3838) – na początek barwa, którą Pantone Institute wskazało również jako kolor roku 2018. Wyrazisty Ultra Violet najlepiej sprawdzi się oczywiście jako element aranżacji w stylu prowansalskim, uwielbiającym fiolet we wszystkich odcieniach. Zapraszając go do wnętrz, trzeba uważać, by nie przedobrzyć – w zbyt dużym natężeniu Ultra Violet może się stać nieco przytłaczający.To kolor, który świetnie odnajdzie się na meblach – szczególnie urzekających ponadczasową elegancją kanapach i fotelach w stylu winchester czy chesterfield, które mogą stać się gwiazdami salonu. Śmiało możemy również postawić na fioletowe zasłony i poduszki, które nadadzą charakteru nawet subtelnie urządzonym pomieszczeniom, skąpanym w bieli czy odcieniach szarości.Wnętrza skutecznie (i niedrogo) ożywimy również z pomocą fioletowych dodatków – podstawek pod talerze, świec, wazonów i serwetek. Z kolei osoby, które szukają naturalnych rozwiązań, koniecznie powinny zaprosić do swoich wnętrz wiosenne kwiaty: hiacynty, starce czy żeniszki, które świetnie będą się prezentować w promieniach marcowego słońca.
- Arcadia (PANTONE 16-5533) – czyli morska zieleń, łącząca w sobie powiew nowoczesności i klasyczny posmak retro. To kolor, który śmiało można łączyć z różnymi stylami – w każdym będzie miał bowiem nieco inny efekt.Arcadię widzę przede wszystkim w kuchni – na ścianach, kafelkach lub podłodze. Sięgając po ten odcień, możemy zupełnie odmienić klasyczną białą kuchnię z drewnianym blatem, dodając jej łagodnego, acz wyrazistego kolorytu. W podobny sposób morska zieleń zagra w aranżacjach w stylu skandynawskim, tworząc niezwykle kojącą kompozycję z pastelowymi odcieniami.Tych, którzy chcą wkroczyć do Arcadii nieco odważniejszym krokiem, odsyłam… do łazienki! Tam z morską zielenią można naprawdę poszaleć, przełamując jej różne odcienie klasyczną, ceramiczną bielą. Warto popuścić wodze wyobraźni – efekt może być naprawdę elegancki i nowoczesny.
- Almost Mauve (PANTONE 12-2103) – Almost Mauve, czyli dosłownie „prawie fiołkowy”. Po ten elegancki, pastelowy odcień powinny sięgnąć osoby szukające nowego koloru na ściany w salonie czy sypialni. Ukoi zmysły i stanie się świetnym tłem dla odważniejszych kolorystycznych eksperymentów – np. z żółcią Meadowlark czy opisanym wyżej ultrafioletem.Ta propozycja Pantone wydaje się idealnym kandydatem do przytulnych wnętrz w stylu shabby chic. Łatwo również odnajdzie się wśród skandynawskich czy rustykalnych „Prawie fiołki” warto wybrać jako kolor pościeli lub jednej ze ścian w minimalistycznej łazience z drewnianymi akcentami.
- Blooming Dahlia (PANTONE 15-1520) – kolor, który przypomina słynny Rose Quartz, ale jest nieco bardziej intensywny. Shabby chic aż samo ciśnie się na usta, ale Kwitnąca Dalia sprawdzi się również jako część kolorowego chaosu wnętrz w stylu boho, ciepły element pastelowej, skandynawskiej kompozycji lub kojące spoiwo dla wyrazistych, nowoczesnych eksperymentów.Wiosenną propozycją Pantone powinny się zainteresować osoby planujące renowację mebli – tapicerowany patyczak czy klasyczny Chierowski w takim odcieniu stworzą elegancką kompozycję szczególnie w kamienicznych wnętrzach z białymi ścianami i parkietem w jodełkę. To również idealny kolor na ściany w pokoju dziecięcym, który pomoże stworzyć naprawdę przytulne pomieszczenie.Co z dodatkami? Po Blooming Dalia śmiało można sięgnąć w nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach, zdominowanych przez szarość, biel i czerń – na przykład w formie tkanej pufy lub obrusu, które świetnie sprawdzą się jako ocieplający akcent. Wiosenne śniadania na pewno umilą również kubki i talerze w tym odcieniu.
Artykuł bardzo ciekawy, z pewnością inspirujący i porządkujący kwestie koloru i jego zastosowania w naszych wnętrzach, nie tylko dla tych którzy się tą tematyką interesują, ale i dla tych którzy poszukują rozwiązań i pomysłów do swoich własnych wnętrz.
Dziękuję Pani Katarzynie Lasockiej za ten wpis, a ja serdecznie zapraszam Was na wpis gościnny mojego autorstwa na stronie portalu nieruchomości MORIZON , TUTAJ o tym jak zamienić zwykłą nieruchomość w dom marzeń:)
Wszystkie kolorki bardzo mi się podobają zarówno w modzie jak i we wnętrzarstwie 😉
Ciszę się bardzo…:)
Pozdrawiam ciepło i serdecznie:)
Super kolory, każdy znajdzie coś dla siebie, są tak bardzo różne 😀
Pozdrawiam ciepło, Agness <3
Oj tak…też tak myslę:)
Pozdrawiam cieplutko:)
Według Pantone w tym roku ma królować fiolet -ultra violet, zobaczymy jak się przyjmie. Bo na razie wszędzie dominuje zieleń, a z wiosną kolor mint 🙂
Pozdrawiam cieplutko :))
To dość trudny kolor…ale piękny:)
Zobaczymy:)
Pozdrawiam Aniu serdecznie:)