Przejdź do treści

Krótki przewodnik – jakie płytki wybrać do łazienki

Zastanawiasz się, jakie płytki będą najlepiej prezentowały się w Twojej łazience? Zakup tych odpowiednich wcale nie jest prosty. Dodatkowo, duży wybór kolekcji o różnych fakturach, kształtach oraz kolorach nie ułatwia zadania. Na jakie płytki łazienkowe warto postawić?

Kafle są aranżacyjnym fundamentem dla łazienki. Dlatego zanim zdecydujesz się na ich zakup, zastanów się, w jakim stylu chcesz urządzić wnętrze. Dokładnie przeanalizuj układ pomieszczenia, weź pod uwagę jego wielkość oraz kształt wyposażenia czy mebli łazienkowych. Pamiętaj przy tym o swoich potrzebach i gustach. Zakup płytek powinien być przemyślany i nie może odbywać się pod wpływem chwilowego zauroczenia.

Rodzaje płytek łazienkowych – krótki zarys

Spośród wielu rodzajów płytek łazienkowych można śmiało wyróżnić kilka najbardziej popularnych. Należą do nich:

  • Gres porcelanowy – to najbardziej znany i najczęściej stosowany w łazienkach gres. Tego rodzaju płytki wykonane są z drobno zmielonego kaolinu, kwarcu i Gres porcelanowy może być szkliwiony oraz polerowany. Ze względu na swoją odporność na – uszkodzenia, zarysowania czy środki chemiczne – świetnie sprawdzi się zarówno na podłodze, jak i na ścianie w łazience.
  • Terakota – tego rodzaju płytki charakteryzują się dużą wytrzymałością, choć są bardziej kruche niż gres. Ich powierzchnia może być fakturowana lub gładka. Terakota w łazienkach częściej wykorzystywana jest na podłogach niż na ścianach. Na rynku dostępna jest w wielu kolorach i barwach.
  • Glazura – jest to rodzaj płytek fajansowych, pokrytych szkliwem, wykorzystywanych wyłącznie na ścianach. Ze względu na swoje parametry techniczne – jest cienka i krucha – nie sprawdza się na podłodze.
  • Klinkier szkliwiony – cechuje się wysokimi parametrami technicznymi. Jest to materiał bardzo trwały oraz odporny na uszkodzenia. Płytki klinkierowe nie są równe, co ma swój urok. Doskonale nadają się zarówno na podłogi, jak i na ściany.

Na rynku dostępny jest również gres nieszkliwiony, potocznie zwany technicznym. Jednak nie zaleca się jego stosowania w łazienkach. Ten rodzaj płytek posiada liczne chropowatości, co sprawia, że ciężko utrzymać go w czystości.

Płytki łazienkowe rektyfikowane – co je wyróżnia?

Poza wspomnianymi wyżej rodzajami płytek, rynek oferuje jeszcze jeden ciekawy model – płytki łazienkowe rektyfikowane. Co je charakteryzuje? Przede wszystkim ostre krawędzie, rozmiar z dokładnością do 0,2 mm oraz kąty 90° między bokami płytki.

Płytki łazienkowe rektyfikowane są zdecydowanie droższe od kalibrowanych (o zaokrąglonych bokach), jednak łazienka, w której zagościły na ścianach, automatycznie staje się bardziej nowoczesna i designerska. Zazwyczaj różnica w cenie sięga do 30 zł za 1 m2.

Ogromną zaletą płytek rektyfikowanych jest fakt, że można swobodnie łączyć płytki o różnych wielkościach. Doskonale również współgrają z mozaikami ciętymi, gdyż mają one również ostre brzegi.

Jakie płytki wybrać do małej łazienki, a jakie do dużej?

Do łazienek o niewielkich metrażach najlepiej pasują jasne płytki m.in. białe, beżowe, jasnoszare oraz w kolorze ciepłego jasnego drewna. Tego rodzaju płytki nie pomniejszają optycznie wnętrza, wręcz przeciwnie dodają mu przestronności oraz jasności. Zbyt ciemne płytki, szczególnie jeśli pojawiłyby się na każdej ze ścian, mogłyby przytłoczyć łazienkę.

Źródło: https://www.lazienkaplus.pl/pl/inspiracje/lazienka-z-plytkami-metro-720/

Co ciekawe płytki do małej łazienki wcale nie muszą być małe. W niewielkiej przestrzeni świetnie sprawdzą się duże płytki ceramiczne. Jeśli masz problem z odpowiednim wymiarem płytek, kieruj się podstawową zasadą – kupuj płytki o takim wymiarze, który sprawi, że nie trzeba zbyt wiele przycinać!

W dużych, przestronnych łazienkach można pozwolić sobie na znacznie więcej. Tutaj sprawdzą się zarówno jasne, jak i ciemne płytki. Duże przestrzenie kochają płytki imitujące ciemny beton oraz ciemne odcienie drewna.

Źródło:https://www.lazienkaplus.pl/pl/inspiracje/kabina-z-czarnym-profilem-w-industrialnej-lazience-742/

Zarówno w przypadku małych, jak i dużych łazienek ze spokojem możesz pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa w postaci płytek dekoracyjnych lub popularnej mozaiki.

W doborze odpowiednich płytek nie bez znaczenia pozostają sprzęty łazienkowe, szczególnie jeśli mowa o wielkości kafli. Wybór wielkości płytek łazienkowych powinien być w dużej mierze uzależniony od kształtu wnętrza, rozmiarów oraz rozmieszczenia wyposażenia łazienkowego.

Źródło: https://www.pinterest.com/pin/717057571898436160/

Nowoczesne płytki łazienkowe – jak dobrać je do stylu?

Płytki łazienkowe powinny być dobierane pod kątem stylu, w jakim chcesz zaaranżować łazienkę. Na szczęście ze względu na ogromny wybór kolorów oraz faktur nie będzie z tym najmniejszego kłopotu. Do danych stylów aranżacyjnych proponujemy następujące rozwiązania:

  • Styl minimalistyczny jak nazwa wskazuje nie lubi przepychu za to ceni delikatne wzory, jasne kolory i opływowe kształty. Do tego rodzaju łazienek staraj się dobierać duże płytki o gładkiej strukturze. Najlepiej sprawdzą się jasne kolekcje imitujące drewno lub szkło.
  • Nowoczesne łazienki kochają kontrasty oraz najróżniejsze geometryczne kształty. To doskonałe miejsce, by wykorzystać płytki typu metro lub patchwork. Doskonale sprawdzą się również różnego rodzaju mozaiki, z których można ułożyć napis lub wzór na ścianie oraz płytki o wyrazistej fakturze.

Źródło: https://www.lazienkaplus.pl/pl/inspiracje/lazienka-z-zielonymi-plytkami-metro-739/

  • Łazienki w stylu klasycznym pokochają płytki imitujące drewno, marmur oraz kamień. Doskonale będą prezentowały się również odważne, kolorowe kolekcje i zestawienia np. bieli i ostrego różu, jeśli dodamy do tego błyszczące dodatki oraz kryształowe oświetlenie, nasza łazienka stanie się pięknym, kobiecym wnętrzem w stylu glamour.

Źródło: https://www.pinterest.com/pin/422001427583875406/

  • Łazienki w stylu industrialnym, których aranżacja głównie opiera się na wykorzystaniu szkła, miedzi, betonu, cegły oraz stali potrzebują na ścianach doskonałego tła dla nowoczesnych ciemnych umywalek lub żarówek Edison. Tym doskonałym tłem z pewnością staną się płytki cegiełki lub wieloformatowe kolekcje imitujące beton.

 

Autorką wpisu gościnnego jest Agnieszka Możejko – na co dzień redaktorka bloga Łazienka Plus, zakochana w designie i płytkach ceramicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *