Przejdź do treści

Najczęściej zadawane pytania podczas urządzania sypialni

Co budzi najwięcej wątpliwości wśród moich klientów podczas projektowania sypialni? Jakie pytania warto sobie zadać, zanim kupimy łóżko, zaaranżujemy garderobę, czy wybierzemy lampy do tego pomieszczenia? Przygotowałam wpis, w którym zebrałam pytania, które najczęściej słyszę podczas konsultacji i projektowania sypialni moich klientów. To taka mała baza wiedzy dla osób, które planują remont lub urządzają nowy dom. 

Jest to kolejny wpis z serii na temat urządzania przytulnej i funkcjonalnej sypialni. Poniżej  znajdziesz wpisy:

Jak urządzić przytulną sypialnię ?

Jak urządzić małą sypialnię?

 

Popularne pytania podczas urządzania sypialni 

Jak ustawić łóżko w sypialni? 

Faktycznie, jest to sprawa priorytetowa. To, gdzie ustawimy łóżko w sypialni, determinuje cały projekt pomieszczenia. Postanowiłam Ci to ułatwić. Zebrałam w kilku myślnikach najważniejsze rady na temat ustawienia łóżka w sypialni.  Oczywiście zdaję sobie sprawę, że wszystko zależy od układu i wielkości pomieszczenia. Zatem jeśli masz w tej kwestii wątpliwości, nie wiesz, gdzie ustawić łóżko w sypialni — zapraszam do kontaktu, chętnie przygotuję dla Ciebie indywidualny projekt

 • Łóżko w sypialni najlepiej ustawić przy ścianie, na której nie ma ani okna, ani drzwi. 

 • Łóżko nie powinno utrudniać poruszania się po pomieszczeniu (oczywiście jeśli do dyspozycji mamy odpowiednią ilość przestrzeni). 

 • Zanim ustawimy łóżko w określonym miejscu, warto sprawdzić, czy nie będzie przeszkadzać w otwieraniu drzwi wejściowych, balkonowych lub drzwiczek od szaf lub innych mebli.

 • Według zasad feng shui łóżko nie powinno być ustawione naprzeciwko drzwi lub lustra. 

 • Idealnym scenariuszem jest ustawienie łóżka w taki sposób, aby głowa była skierowana na północ, a nogi na południe (feng shui). 

 • Najlepiej jeśli łóżko tylko jedną stroną przylega do ścian (wezgłowiem). Ustawiając je pośrodku pomieszczenia, zapewniamy do niego łatwy dostęp z dwóch stron. 

Jak ozdobić ścianę za łóżkiem?

Ściana za łóżkiem to centralne miejsce w pomieszczeniu. W dużej mierze odpowiada za styl i charakter wnętrza. Można ją zaaranżować na wiele sposobów. Zebrałam kilka propozycji.

Pomysły na aranżację ściany za łóżkiem:

 • kontrastowy kolor np. ciemna zieleń lub granat,

 • ozdobna tapeta z motywem lasu, kwiatów, liści lub innych, ulubionych wzorów,

 • drewniane lamele lub panele ścienne,

 • beton dekoracyjny,

 • białe lub naturalne cegły, 

 • tapicerowane panele,

 • zabudowa z szafkami, która ułatwi przechowywanie,

 • sztukateria w stylu glamour. 

Biurko w sypialni — czy to dobry pomysł?

Zastanawiasz się, czy połączenie biura i sypialni to dobry pomysł? Zdecydowanie nie. Sypialnia powinna kojarzyć Ci się jedynie z wyciszeniem i odpoczynkiem. Jeśli to jedyne miejsce, gdzie w mieszkaniu może stanąć biurko z komputerem, postaraj się maksymalnie odseparować obie przestrzenie np. drzwiami przesuwnymi lub dekoracyjnym parawanem. 

Jak zaaranżować garderobę w sypialni? 

Najlepiej jeśli przeznaczysz na ten cel wnękę w pomieszczeniu. Dzięki temu unikniesz efektu przytłoczenia w sypialni, ale i maksymalnie wykorzystasz dostępną przestrzeń. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem są szafy wnękowe, które  pozwalają zachować ład i porządek. Wystarczy, że wewnątrz wnęki zamontujesz półki, zabudowę z szufladami i drążki, a całość zakryjesz przesuwnymi drzwiami. Obok warto zaplanować przestrzeń na dodatkowy wieszak, krzesło oraz lustro. To zdecydowanie ułatwi dobór i przygotowanie stylizacji. 

Na jakiej wysokości umieścić lampę wiszącą w sypialni?

Bardzo często pytacie mnie o to, jak zaprojektować oświetlenie w sypialni. To faktycznie jest temat rzeka, ponieważ oprócz światła głównego warto zamontować w sypialni światła uzupełniające np. nad łóżkiem, czy przy garderobie. 

Ważny jest nie tylko dobór odpowiednich opraw oświetleniowych, ale też miejsce ich montażu. Na jakiej wysokości umieścić lampę wiszącą w sypialni? Dużo zależy od wielkości klosza. Im większa lampa, tym musimy zawiesić ją wyżej. 

Standardowo lampę wieszamy nad łóżkiem na wysokości 70-80 centymetrów od sufitu. No chyba, że klosz jest naprawdę pokaźnych rozmiarów, wtedy wieszamy go wyżej.  

Gdzie umieścić klimatyzator w sypialni? 

Klimatyzator najlepiej umieścić jak najdalej od łóżka w sypialni. Nawiew nie może być skierowany bezpośrednio na Ciebie. Zimne powietrze powinno najpierw mieszać się z ciepłym, a dopiero później opadać w dół, ku podłodze. 

Jeśli masz inne wątpliwości ? Zostaw komentarz pod tym wpisem. Chętnie odpowiem na pozostałe pytania na temat urządzania sypialni lub innych pomieszczeń. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *