Przejdź do treści

Okulary jak… biżuteria! Czy można uzupełnić nimi kreację wieczorową?

Ponieważ estetyka, czyli wiedza o pięknie i sztuce bardzo mnie interesuje i przejawia się moim zdaniem,  niemalże w każdej dziedzinie życia, nie tylko wnętrzarskiej, która jest mi szczególnie bliska,  ale i w wielu innych, dlatego z przyjemnością publikuję dziś wpis gościnny na temat okularów, jako elemencie biżuteryjnym, ozdobnym, oraz często  podkreślającym styl i osobowość noszącej ich osoby 🙂

 

Okulary zamiast biżuterii? Na taki pomysł decyduje się coraz więcej kobiet – również tych, których wzrok nie wymaga korekcji. Zobacz, jak łatwo urozmaicić swoją kreację za pomocą eleganckich, modnych okularów biżuteryjnych.

 

Jak wynika z najnowszego raportu o okularach Polaków, na osoby w okularach patrzymy zazwyczaj przychylnie. Do lamusa odeszły stereotypy w rodzaju przemądrzałego kujona, zaś okulary stały się jednym z najgorętszych dodatków pośród obecnych trendów – przykładem może być coraz większa popularność “zerówek”, które spełniają wyłącznie funkcje estetyczne. Nie da się zatem ukryć, że w XXI wieku do założenia okularów skłaniają nas nie tylko względy zdrowotne.

Okulary biżuteryjne: eleganckie zwieńczenie stylizacji

Obecnie okulary stały się jednym z najmodniejszych dodatków, które potrafią doskonale zwieńczyć każdą stylizację. Czy jednak okulary mogą zastąpić biżuterię? W dużym stopniu tak! Wystarczy tylko skorzystać z takiej pary, która sama w sobie będzie nie tylko dodatkiem, ale wręcz integralnym elementem naszej kreacji.

 

Okulary biżuteryjne nie są jednak nowym trendem. W kreacjach światowej sławy projektantów moda ta wraca bowiem co jakiś czas, zaś na wybiegach możemy zaobserwować odważne stylizacje, których głównym punktem są właśnie ekskluzywne oprawki. W tym miejscu warto wspomnieć zwłaszcza o Włochach: Gucci i Dolce Gabbana stali się znani m.in. dzięki odwadze, jaką prezentują dobierając okulary, które stają się swoistym zwieńczeniem danej kreacji.

Intensywne zdobienia: pomysł na imprezę!

Zdobienia zawarte w oprawkach niewątpliwie przyciągają spojrzenia. Zazwyczaj korzysta się z rozmaitych świecidełek, najczęściej cekinów lub cyrkonii. W sklepach optycznych znajdziemy jednak o wiele więcej modeli, których stylizacja może czasem wydawać się nawet zbyt oryginalna. Łańcuszek zamiast standardowej ramki? Brokat zatopiony w oprawkach? Gdy chodzi o modę, wszystko jest możliwe!

Takie okulary sprawdzą się zwłaszcza na tych imprezach, na których optymalną stylizacją jest smart casual, zaś domyślnym drinkiem kolorowy koktajl. Naturalnym środowiskiem dla okularów w wyzywającym, a nawet krzykliwym stylu, jest ekskluzywny klub, plaża po zmroku lub boat-party na jachcie. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by skorzystać z nich również w bardziej spokojnym otoczeniu.

Okulary exclusive: wysmakowana elegancja

Gdy decydujemy się na ekskluzywne okulary biżuteryjne, nie jesteśmy jednak skazani wyłącznie na modele, które na pierwszy rzut oka wydają się “przegięte”. Równie dobrze mogą sprawdzić się także o wiele bardziej subtelne zdobienia. Do najpopularniejszych pod tym względem należą złote lub połyskliwe akcenty, które warto zestawić z kolczykami w tym samym odcieniu. To idealny pomysł zwłaszcza na bardziej formalne, “poważne” przyjęcia, na których przesadne zdobienia mogłyby zostać uznane za wyraz złego gustu.

Złote refleksy zanurzone w ciemnej oprawce to nie jedyny pomysł, który umiejętnie połączy prestiż wysmakowanej elegancji z nienachalnym wzornictwem. Warto też zwrócić uwagę na oprawki, które po ponad dwudziestu latach z hukiem wracają do łask. Mowa tu o złotych “druciakach”: cienka oprawka w połączeniu z połyskującym metalem prezentuje się nad wyraz kobieco i ponadczasowo. Takie okulary doskonale sprawdzają się również na co dzień: pasują prawie do wszystkiego, a ich niewielka masa nie będzie powodować nadmiernego zmęczenia.

Dobór okularów do kształtu twarzy: by zawsze wyglądać dobrze!

Dobierając swoje nowe okulary nie można jednak zapomnieć o kilku zasadach. Nie każde oprawki będą pasować do danego kształtu twarzy. Współczesna moda okularowa doszła bowiem do takiej perfekcji, że każda kobieta znajdzie oprawki idealnie współgrające z danym typem urody. Wystarczy dokładnie określić własne rysy i trzymać się kilku prostych zasad. Najważniejszą z nich jest skontrastowanie okularów z kształtem fizjonomii na zasadzie “ostre rysy twarzy – łagodny kształt oprawek” – i odwrotnie.

Twarz owalna

Pod względem doboru okularów w najbardziej komfortowej sytuacji są panie posiadające owalną, symetryczną i dość smukłą twarz. W takim wypadku wypadku styliści mówią o “uniwersalnej fizjonomii”, której pasuje praktycznie każdy model. Klasyczne aviatory, “kocie oko”, a nawet wyróżniające z tłumu “kwadraty” oversize – kobiety posiadające owalną twarz mogą korzystać z każdego typu oprawek.

Twarz okrągła

W przypadku okrągłej twarzy w kształcie koła najważniejszym aspektem staje się optyczne wyszczuplenie. Pomogą w tym wąskie szkła – idealnie, gdyby były o kilka tonów ciemniejsze, niż nasza karnacja. Jeśli chodzi zaś o kształt oprawek, polecane są przede wszystkim wszelkiej maści prostokąty, ale można też sprawdzić, jak będą prezentować się “kocie” okulary.

Twarz kwadratowa

Kwadratowa twarz najbardziej “polubi się” z okularami, które będą łagodzić ostre kąty. Unikamy zatem prostokątów i kwadratów, a swoją uwagę kierujemy w stronę kół i owali, możemy również przymierzyć sprawdzone aviatory. Dobry pomysł to skorzystanie z kolorowych oprawek, które odciągną uwagę od “kanciastości” naszej twarzy.

Twarz w kształcie trapezu

Na koniec zostawiliśmy dwa typy twarzy trapezoidalnych: “serce” (szerokie czoło i wąska szczęka) oraz “trójkąt” (wąskie czoło i szeroka szczęka/podbródek). Okulary dla obydwu tych typów powinna cechować asymetria: oprawki będą się zatem zwężać w zamierzonym kierunku. Delikatne rozszerzanie ku dołowi pomoże odwrócić uwagę od szerokiego czoła przy twarzy w kształcie serca, ale sprawdzą się także oprawki całkowicie pozbawione ramek. Odwrotnie w przypadku “trójkątu”: tutaj okulary powinny posiadać mocno podkreśloną górną linię i rozszerzać się ku górze, a przy tym być pozbawione ostrych kątów.

Artykuł powstał we współpracy z Martą Łaczkowską, na co dzień współtworzącą bloga wOkularach.pl. Na stronie znaleźć można porady, jak wybrać okulary korekcyjne i zadbać o zdrowy wzrok.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *