Przejdź do treści

Urządzamy przestrzeń dla dzieci metodą Montessori

Jak wiadomo, dla  każdego rodzica, szczęście i radość oraz właściwy  rozwój ich dzieci, to jedna z najważniejszych potrzeb serca.  W życiu każdego rodzica przychodzi taki moment, gdy zastanawiają  się co zrobić, aby dać swojemu dziecku to co dla nich najważniejsze…oczywiście dla każdego będzie oznaczało to co innego, i każdy inaczej będzie rozumiał szczęście swojego dziecka, niemniej w dzisiejszej dobie jest to temat bardzo szeroko rozważany zarówno przez naukowców, różnych  specjalistów jak i samych rodziców. I bardzo dobrze…mnie osobiście bardzo to cieszy,  ponieważ sama jestem mamą dwóch cudownych córek i ich dobro, rozwój oraz szczęście są dla mnie bardzo ważne:)

Ostatnio miałam przyjemność pracować dla rodziców, którzy chcieli stworzyć dla swoich dzieci, a dokładnie dla  dwóch synów lat 6 i 4, przestrzeń przyjazną dla ich komfortu i ogólnego rozwoju, przestrzeń która wspiera ten rozwój. Metoda, którą zastosowałam planując tę przestrzeń, na życzenie rodziców, to metoda  zwana METODĄ MONTESSORI.  Zakłada ona, aby przestrzeń w której dziecko przebywa była przyjazna dla niego pod każdym względem, a ilość ograniczeń była minimalna. Kolory, faktury, bezpieczeństwo, stronienie od bałaganu i zagracenia przestrzeni, …wszystko na wysokości oczu i wzrostu  dziecka, to w skrócie główne idee tej metody.

W pokoju ma panować spokój, ma być czuć naturalność , ale jednocześnie miejsce to powinno tętnić życiem, powinno być radosne, tak jak natura dziecka. Ma być po prostu przyjemnie, dziecko ma się czuć w tej przestrzeni przede wszystkim szczęśliwe, dobrze jest jak taka przestrzeń pobudza wyobraźnię dzieci i  uczy kreatywności, oraz  zachęca do samodzielnej pracy,  rozwiązywania problemów , a przede wszystkim uczy samodzielności.

Bardzo lubię takie wyzwania, tym bardziej, że i mnie one zmuszają do kreatywnego myślenia 🙂

Przestrzeń, którą miała przyjemność zaprojektować to dwa pokoje z samodzielnymi wejściami z zewnątrz, ale wspólnym przejściem między nimi. Razem z rodzicami zdecydowaliśmy, że jeden z pokoi będzie strefą do spania i odpoczynku, a drugi strefą do kreatywnej i twórczej zabawy. Oba pokoje zostały połączone spójną stonowaną, aczkolwiek radosną, bliską natury  kolorystyką.

Zobaczcie jak wyszło:)

CZĘŚĆ RELAKSACYJNO WYPOCZYNKOWA

W przestrzeni relaksacyjno-wypoczynkowej znalazły się dwa łóżka, każde dostosowane do wieku i potrzeb chłopców. Są oczywiście szafy na niezbędne ubrania, ale przede wszystkim jest miejsce na książki, po które chłopcy mogą sięgnąć w każdej chwili, są wygodne pufy, kameralne delikatne oświetlenie i miejsce dla rodziców gdyby chcieli z dziećmi np. wieczorem poczytać.

Poniżej znajduje się moodboard z zastosowanymi w tym pokoju elementami, może komuś z czytających ten wpis się przyda:)

  1. Łóżko, 2. Szafka nocna, 3. Łóżko, 5. Stojak na książki I, 6. Stojak na książki II , 7.  Pufa , 8. Lampki nocne 9. Dywany 10.  Żyrandol, 11. Zasłona miętowa , 12. Naklejka na ścianę

 

POKÓJ KREATYWNEJ ZABAWY I TWÓRCZEGO CZASU

 

Ten pokój, tak jak nazwa wskazuje to miejsce zabaw chłopców, ich twórczego kreatywnego działania. Miało być przyjaźnie, naturalnie ale i radośnie. Zaznaczone wyraźne strefy do zabawy, pracy przy stoliku czy biurku.  Myślę, że tak wyszło i mam nadzieję, że chłopcy spędzą w tym miejscu wiele ciekawych i radosnych chwil,  będą wzmacniać i rozwijać nie tylko własne umiejętności, ale i więzi rodzinne.

1.Szablon zrobiony samodzielnie, 2. SZAFKA ŚCIENNA 3. STOLIK 4. KRZESEŁKA 5. BIURKO 6. KRZESEŁKO DO BIURKA7. TARCZA 8. REGAŁ OTWARTY 10. PÓŁKI WISZĄCE  11.REGAŁ Z PÓŁKAMI STOJĄCY 12. REGAŁ WYSOKI 13. POJEMNIKI KOLOROWE 14. ŻYRANDOL 15. DYWAN

Przygotowałam jeszcze  dla klientów wersję  z szarymi zasłonami:) ….to są oczywiście wizualizacje, efekt końcowy zapewne będzie trochę różnił się od tego zaproponowanego przeze mnie, ale tak jak mówiłam już wielokrotnie, urządzanie wnętrz to cudowny kreatywny proces, który zaczyna się od pomysłu, poprzez jego zaprezentowanie, aż do realizacji, która bardzo często w trakcie ewoluuje:) I tak być powinno …warto potraktować ten proces jako coś przyjemnego i pozwolić sobie, aby efekt końcowy zaskakiwał:)

PS. Wizualizacje zostały wykonane przez Karolinę Mardyła  CHANGE STUDIO

                                                                                                                                                                                      Agata Murawska 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *