Przejdź do treści

Jak zaprojektować łazienkę krok po kroku?

lazienka projektowanie łazienki

Mogłoby się wydawać, że zaprojektowanie funkcjonalnej łazienki to bułka z masłem. W końcu zazwyczaj jest to dość małe pomieszczenie, w którym musi znaleźć się kilka standardowych rozwiązań. Na dzień dobry najtrudniejszą decyzją wydaje się wybór płytek. Ale czy to faktycznie jedyne wyzwanie, przed którym staniesz, planując remont łazienki? Niestety tak łatwo nie będzie. Tematów, nad którymi warto się zastanowić, jest o wiele więcej. 

Aby ułatwić Ci zaprojektowanie funkcjonalnej i estetycznej łazienki postanowiłam stworzyć serię wpisów, w których krok po kroku przeprowadzę Cię przez cały proces urządzania lub remontowania tego pomieszczenia. Cykl, tak jak ten o kuchniach, będzie składał się z 3 części. Zapraszam do lektury!

Krok 1: Określ swoje potrzeby

Zacznijmy od podstaw. Zastanów się, co jest dla Ciebie najważniejsze w łazience. Czy jest to przestrzeń, w której wykonujesz tylko codzienne czynności higieniczne? Czy może lubisz czasem wziąć długą kąpiel i urządzić sobie domowe SPA? Czy jest to miejsce, w którym musi znaleźć się miejsce na pralkę? Czy przy łazienkowym lustrze będziesz wykonywać makijaż? Wolisz prysznic, wannę, czy może chcesz połączyć jedno z drugim? To tylko kilka pytań, które musisz sobie zadać na starcie, zanim przejdziesz do dalszego projektowania łazienki.  

Krok 2: Dopasuj plan wymarzonej łazienki do metrażu, którym dysponujesz

Gdy już wypiszesz wszystkie cele, które ma realizować Twoja łazienka — zastanów się, jak to współgra z Twoją przestrzenią. Z doświadczenia wiem, że łazienka, łazience nie jest równa. Czasem dysponujemy przestronnym pomieszczeniem, w którym z łatwością ustawimy wannę wolnostojącą, a czasem mniejszym, podzielonym na dwie części, z oddzielną toaletą i strefą kąpieli. Podczas projektowania łazienki warto rozrysować sobie jej plan, na którym zaznaczymy: 

  • drzwi wejściowe, 
  • okno (jeśli jest w pomieszczeniu), 
  • ewentualne skosy, 
  • grzejnik (jeśli jest lub planujemy go zamontować), 
  • wyjścia kanalizacyjne, 
  • gniazda elektryczne.

Krok 3: Starannie zaplanuj rozmieszczenie urządzeń sanitarnych 

Jednym z najtrudniejszych zadań podczas projektowania łazienki jest stworzenie dokładnego planu rozmieszczenia urządzeń sanitarnych, czyli umywalki, wanny, prysznica, miski ustępowej, bidetu i armatury. Co warto wziąć pod uwagę? Łazienkę dzielimy na: strefę mokrą, czyli taką, w której znajduje się wanna, prysznic, umywalka oraz strefę suchą, gdzie znajduje się toaleta, pralka oraz miejsce na przechowywanie. 

Aby łazienka była funkcjonalna i ergonomiczna warto zadbać o swobodę ruchu podczas korzystania z każdego urządzenia sanitarnego. Wysokość montażu miski ustępowej, armatury, czy umywalki należy dopasować do indywidualnych cech domowników. Warto pamiętać przy tym o wygodzie osób starszych i dzieci. 

Krok 4: Pamiętaj o wentylacji w łazience

Podczas projektowania łazienki nie możesz zapomnieć o wentylacji. Jej montaż to Twój obowiązek. Zgodnie z normą PN-83/B-03430 łazienka musi być wyposażona w wentylację wywiewną (mechaniczną lub naturalną, nazywaną także grawitacyjną). 

Najlepiej, aby kanał wentylacyjny znalazł się w głębi pomieszczenia, jak najdalej od drzwi łazienki (to zapewnia lepszy przepływ powietrza). Co zrobić, aby wentylacja w łazience wyglądała estetycznie? Kanał wentylacji zazwyczaj jest zakończony specjalną kratką lub osłonką z tworzywa sztucznego, stali nierdzewnej, szkła lub mosiądzu, którą możesz swobodnie dobrać do stylu wnętrza. 

Krok 5: Zaplanuj odpowiednie oświetlenie w łazience

Kolejnym krokiem w projektowaniu łazienki jest wybór oświetlenia. To, ile punktów świetlnych zaplanujesz w łazience, zależy od jej wielkości. Zazwyczaj planujemy światło główne oraz kilka punktów uzupełniających np. dodatkowe lampy przy lustrze lub kinkiet, który zapewni klimatyczne oświetlenie, gdy przyjdzie czas na relaksującą kąpiel. Warto wziąć pod uwagę także oświetlenie ze ściemniaczem, które umożliwi komfortowe korzystanie z łazienki o każdej porze dnia, czy nocy np. gdy jesteśmy zaspani. 

Wybierając lampy do łazienki pamiętaj, aby sprawdzić ich poziom szczelności. To bardzo ważne ze względu na dużą wilgotność pomieszczenia. Każda lampa posiada kwalifikację szczelności oznaczaną symbolem IP. W łazienkach, w miejscach kąpielowych – czyli nad umywalką, brodzikiem i wanną powinna wynosić minimum IP65.

Krok 6: Nie zapomnij o miejscu do przechowywania w łazience

Ostatni krok to miejsce do przechowywania. Pamiętaj, aby projektując łazienkę przewidzieć miejsce na odstawienie szamponu, czy pasty do zębów. Dobrze, aby nawet w najmniejszej łazience znalazło się miejsce do przechowywania kosmetyków codziennego użytku. Warto zaplanować także miejsce na odwieszenie mokrego ręcznika, czy ulubionego szlafroka. 

Sprawdzone miejsca do przechowywania w łazience:

  • podwieszana szafka pod umywalką z szufladami,
  • słupek łazienkowy, czyli wąska, wysoka szafka,
  • szafki wiszące z lustrem (idealne do niewielkich łazienek),
  • zabudowy projektowane na wymiar np. nad pralką,
  • półki wnękowe pod prysznicem oraz w zabudowie toalety.

Gdy przejdziesz przez wszystkie powyższe kroki —  możemy zająć się kwestiami estetyki. W kolejnej części podpowiem Ci, jakie kafle wybrać i jak je rozmieścić, aby połączyć funkcjonalność z estetyką. Przeanalizuję różne rozwiązania dostępne na rynku — tak aby maksymalnie ułatwić Ci zaprojektowanie łazienki marzeń. 

A jeśli, oprócz wszystkich ważnych technicznych aspektów chcesz, aby to pomieszczenie pełniło dodatkowo funkcję domowego SPA, miejsca relaksu, zapraszam na wpis:

Łazienka…moje małe SPA

Jeśli masz jakieś pytania w kwestii projektowania i urządzania łazienek, pisz śmiało lub dzwoń, z chęcią Ci pomogę. TUTAJ  jest oferta wszystkich moich usług.

Agata Murawska

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *