Kuchnia to bez wątpienia serce naszego domu. Miejsce, w którym tętni życie. Przygotowujemy tam posiłki, przechowujemy wiele ważnych rzeczy, ale nie tylko – to w kuchni toczą się codzienne rozmowy, spotykamy się w niej z rodziną, spędzamy wspólnie czas i kończymy imprezy z przyjaciółmi. Na ten temat obszerniej pisałam już w tym wpisie TUTAJ
Od tego, jak urządzimy naszą kuchnię, zależy wygoda codziennego życia. Co zatem zrobić, aby projekt kuchni był funkcjonalny i sprzyjał naszym nawykom? Co jest lepsze: kuchnia otwarta czy kuchnia zamknięta? Jak rozmieścić sprzęt i na jakiej wysokości zamontować szafki? Takich pytań można mnożyć w nieskończoność, dlatego postanowiłam przygotować dwuczęściowy przewodnik, w którym poruszę najważniejsze zagadnienia związane z urządzeniem funkcjonalnej kuchni z punktu widzenia projektanta wnętrz.
Jeśli marzysz o komfortowej i ergonomicznej kuchni doskonale dopasowanej do swoich potrzeb? Fantastycznie – pomogę Ci taką stworzyć. Zapraszam do lektury.
Kuchnia zamknięta, czy kuchnia otwarta – wady i zalety
Jeśli jesteś na etapie wyboru projektu domu lub planujesz rozkład ścian działowych, zapewne zastanawiasz się jakie rozwiązanie wybrać, jeśli chodzi o serce domu, czyli kuchnię. Co jest lepsze: kuchnia otwarta, czy kuchnia zamknięta? Oczywiście każdy typ ma swoje plusy i minusy. Warto rozważyć obie opcje, dlatego przygotowałam krótką rozpiskę z najważniejszymi cechami obu rozwiązań.
Kuchnia otwarta – wady i zalety
Kuchnia otwarta to wybór często spotykany w nowoczesnych domach i mieszkaniach. Takie rozwiązanie pozwala na kontakt z bliskimi w czasie przygotowywania posiłków, sprzyja imprezom i spotkaniom z przyjaciółmi. Pozwala zaaranżować duże, przestronne i jasne pomieszczenie, w którym domownicy spędzają większość czasu
Niestety ta opcja ma też swoje wady. Planując otwartą kuchnię, warto zadbać o spójność i estetykę mebli. Bardzo ważna jest też odpowiednia wentylacja, aby zminimalizować zapachy, które wydzielają się w czasie przygotowywania posiłków. W otwartej kuchni trudno nam się też odciąć od tego, co dzieje się w salonie. Takie rozwiązanie wymaga dyscypliny sprzątania i minimalizmu – z jednej strony jest wygodne, z drugiej bardziej wymagające pod kątem czystości i aranżacji.
Kuchnia zamknięta – wady i zalety
W opozycji mamy kuchnię zamkniętą w oddzielnym pomieszczeniu. Takie wnętrze jest zazwyczaj mniej przestronne i mniej komfortowe, jednak ma swoje plusy. Podczas gotowania swobodnie możesz „odciąć się” od domowników i gości. Z łatwością zamkniesz za drzwiami nieprzyjemne zapachy, hałasującą zmywarkę czy nieporządek, którego w danej chwili nie chcesz widzieć. 😉
Wysokość szafek kuchennych
Kolejną decyzją, którą musisz podjąć projektując kuchnię, jest wysokość szafek kuchennych. Mam tu na myśli dwie miary:
- a) zdecyduj, dokąd powinny sięgać szafki wiszące,
- b) zastanów się na jakiej wysokości powinien znaleźć się blat kuchenny.
Jeśli zdecydujesz się na szafki wiszące sięgające do sufitu – kuchnia nabierze nowoczesnego wyrazu, zyskasz dodatkową przestrzeń do przechowywania i unikniesz kurzu, który mógłby zbierać się na górze mebli. Jednak pamiętaj, że taka zabudowa jest wymagająca – trudno sięgnąć do ostatnich półek. Poza tym meble kuchenne do sufitu wizualnie mogą przytłaczać wnętrze.
Jeśli chodzi o wysokość szafek dolnych w kuchni – standardem jest montaż blatu na około 85 cm, jednak w razie potrzeby spokojnie możesz dopasować wysokość szafek do swoich potrzeb. Co brać pod uwagę? Przede wszystkim wzrost domowników. Blat powinien znajdować się na wysokości około 10-15 cm od naszego zgiętego łokcia.
Rozkład sprzętu w kuchni
Funkcjonalna kuchnia to przede wszystkim odpowiedni rozkład sprzętów. Jeśli dobrze rozplanujesz, gdzie znajdzie się zlew, gdzie lodówka, płyta czy zmywarka – z pewnością przygotowywanie posiłków będzie bardziej intuicyjne i wygodne.
Oczywiście rozkład sprzętów agd jest zależny od naszego pomieszczenia i planu mebli kuchennych. Inaczej rozmieścimy sprzęty w kuchni z dużą wyspą pośrodku, inaczej w projekcie w kształcie litery U, a inaczej w meblach, które są zaplanowane w jednej linii.
Jeśli masz wątpliwości, jaki układ mebli będzie najlepszy dla Twojej kuchni – pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać z usług profesjonalnego projektanta wnętrz, który weźmie pod uwagę indywidualne cechy Twoich wnętrz.
Chcesz zająć się wszystkim samodzielnie? Poniżej przygotowałam kilka wskazówek, które ułatwią Ci proces planowania kuchni.
Wybierając miejsce na sprzęt w projekcie kuchni weź pod uwagę kolejność wykonywanych czynności podczas gotowania – podziel kuchnię na kilka stref:
- zapasy (lodówka),
- zmywanie (zlew, zmywarka, kosz),
- gotowanie (płyta grzewcza, piekarnik).
Odstęp między tymi strefami powinien wynosić około 120-250 cm. Jest to tzw. zasada złotego trójkąta w kuchni, którą stosujemy bez względu na rodzaj zabudowy.
Najbliższej wejścia zazwyczaj stawiamy lodówkę (unikamy stawiania lodówki obok okna oraz blisko płyty grzewczej). Pod uwagę warto wziąć też usytuowanie kanałów wentylacyjnych oraz dostęp do prądu.
Czasami jednak, szczególnie podczas remontów domów, które były budowane kilkanaście lat teamu, a nawet wcześniej, musimy dostosować się do obecnego układu wentylacyjnego, czy hydraulicznego i elektrycznego, które nie zawsze z różnych względów można przerobić. Wtedy trzeba dostosować układ mebli tak, aby jak najbardziej spełniał określone funkcje przy obecnym układzie . Przy użyciu kliku trików, jak chociażby spójność kolorystyczna i stylistyczna, da się fajne i przyjemne nie tylko dla oka wnętrze stworzyć.
Rola oświetlenia w kuchni
Kolejnym ważnym elementem jest projekt oświetlenia kuchni. Pamiętaj, że jest to miejsce, w którym wykonujesz precyzyjne czynności np. siekanie warzyw. Blat roboczy, blat z hokerami, stół jadalny – to miejsca, które powinny być dobrze oświetlone, aby ułatwić nam pracę i jednocześnie uprzyjemnić spożywane posiłki.
W kuchni dobrze zamontować zarówno światło główne, jak i światło uzupełniające np. pod górnymi szafkami kuchennymi. Wyobraź sobie, w jakim kierunku będzie padać światło, gdy staniesz przy blacie lub usiądziesz przy stole. Ważne, aby uniknąć efektu zacienienia w chwili, gdy lampa będzie za naszymi plecami.
Lampy do kuchni powinny być wykonane z odpowiednich surowców – należy unikać dużych, materiałowych abażurów, na których może osadzać się tłuszcz, czy para. Pamiętaj zarówno o estetyce, jak i funkcjonalności. Kuchnia to miejsce, w którym nie ma przestrzeni na oświetleniowe pomyłki. Twoja wygoda jest priorytetem, pod każdym względem.
O roli oświetlenia, nie tylko w kuchni, ale w całym domu pisałam już wcześniej
Daj znać, co według Ciebie jest najtrudniejsze w zaprojektowaniu funkcjonalnej kuchni? Co sprawia Ci największy problem ?
W kolejnych częściach kuchennego poradnika opowiem Ci o najczęściej popełnianych błędach podczas planowania przestrzeni kuchennej. Przygotuję kilka wskazówek na temat materiałów stosowanych przy realizacji mebli kuchennych oraz podpowiem Ci, jak zagospodarować wnętrza szafek, aby gotowanie i przechowywanie było czystą przyjemnością.