Projekt łazienki — o co najczęściej pytają mnie klienci?
Projekt idealnej łazienki to tylko teoretycznie prosty temat. Łazienka to zazwyczaj niewielkie pomieszczenie, które musi spełniać szereg określonych funkcji. Zdarza się, że do zaaranżowania jest łazienka ze skosami. Niektóre łazienki nie mają okna, stąd ich oświetlenie wymaga szczególnej uwagi. Czasem też instalacja wodno-kanalizacyjna jest rozmieszczona w taki sposób, że przestrzeń na pierwszy rzut oka wydaje się dość trudna w aranżacji. Łazienki różnią się między sobą, tak jak różnią się między sobą moi klienci i ich potrzeby. Jedno jest jednak wspólne. Bardzo często podczas mojej pracy słyszę podobne pytania.
Chcesz wiedzieć, o co najczęściej pytają mnie klienci podczas projektowania łazienek? W jednym wpisie zebrałam kilka najpopularniejszych wątpliwości, które postaram się tutaj rozwiać. Jest to trzecia i ostatnia część przewodnika na temat projektowania łazienek. Pierwsza część dotyczyła PROJEKTOWANIA ŁAZIENKI KROK PO KROKU.
W drugiej opowiedziałam o rozmiarach, rodzajach i innych cechach IDEALNYCH PŁYTEK ŁAZIENKOWYCH.
Jeśli urządzasz łazienkę, te tematy będą dla Ciebie bardzo przydatne.
Tymczasem przejdźmy do pytań.
Projekt łazienki — najczęściej zadawane pytania
Jak zaprojektować łazienkę, uwzględniając podział na strefy?
Projektując łazienkę, przede wszystkim musimy myśleć o funkcjonalności pomieszczenia.
Wtedy łazienkę dzielimy na dwie strefy:
- strefę toaletową, gdzie mieści się WC oraz umywalka (+ewentualny bidet),
- strefę kąpielową, czyli strefę z wanną lub prysznicem.
Strefę toaletową najlepiej planować bliżej wejścia. Warto włączyć do niej strefę przechowywania, wykorzystując przestrzeń nad toaletą, pod umywalką i np. w miejscu lustra, wybierając lustro z szafką. Strefę kąpielową można oddzielić szklaną ścianą, która dodatkowo zabezpieczy małą łazienkę przed odpryskami wody.
Jak oświetlić łazienkę bez okna?
W każdej łazience, bez względu na to, czy jest w niej okno, czy nie, warto zaplanować 3 rodzaje oświetlenia:
- oświetlenie główne,
- oświetlenie uzupełniające — precyzyjne, najczęściej znajduje się przy lustrze, co umożliwia np. wykonanie makijażu,
- ciepłe oświetlenie uzupełniające, które zadba o klimat np. gdy będziemy chcieli zrelaksować się podczas kąpieli czy prysznica.
Gdzie w łazience można ustawić pralkę?
Osoby, które nie dysponują oddzielnym pomieszczeniem, w którym można zaaranżować domową pralnię, najczęściej wykorzystują w tym celu instalację kanalizacyjno-wodną, znajdującą się w łazience. Gdzie dokładnie umieścić pralkę w łazience? Jak najdalej od strefy kąpielowej. Pralka to urządzenie elektryczne, zatem potrzebuje dostępu do gniazda. Aby zadbać o kwestie estetyczne, pralkę można zabudować, aranżując przy okazji dodatkowe miejsce na przechowywanie środków czystości.
Jak urządzić łazienkę ze skosami?
Jak urządzić łazienkę ze skosami? To chyba największa bolączka podczas aranżacji łazienki. Skosy zawsze stanowią jakąś trudność. W łazience jest to na tyle problematyczne, że jest to zazwyczaj dość małe pomieszczenie.
Co ustawić pod skosem w łazience? Najlepszym rozwiązaniem jest w tym miejscu wanna, szczególnie wanna wolnostojąca, która wygląda lekko i nowocześnie. Przestrzeń pomiędzy podłogą a skosem można dodatkowo zaaranżować na miejsce do przechowywania.
Co na pewno się nie sprawdzi pod skosami w łazience? Teoretycznie umywalka, ponieważ skos uniemożliwi montaż lustra, a jest to jednak duet idealny. Choć są wyjątki, jak na poniższym zdjęciu. Problematyczny może okazać się także montaż kabiny prysznicowej, choć oczywiście dużo zależy od tego, jaką przestrzenią łazienkową ze skosami dysponujesz.
Czy umywalka na blatowa jest praktyczna?
Oczywiście, że tak! Nie wiem dlaczego przyjęło się, że mycie dłoni lub twarzy w umywalce na blatowej zwiększa chlapanie. Jest wręcz przeciwnie. Umywalka na blatowa ranty ma zazwyczaj nieco wyżej, stąd jej użytkowanie jest bardzo wygodne. Jej krawędzie są wyprofilowane i wystają wysoko poza blat, co ogranicza chlapanie na zewnątrz.
Dodatkowe plusy umywalki na blatowej:
- możesz zamontować ją szafce lub na półce,
- zyskujesz przestrzeń do przechowywania na blacie (to idealne miejsce na mydło, dekoracje lub wazon z kwiatami),
- jeśli zdecydujesz się na szafkę pod umywalką na blatową, zyskasz dużo dodatkowej przestrzeni do przechowywania (pod spodem jest jedynie syfon, który nie zajmuje wiele miejsca.
Wanna wolnostojąca w małej łazience, czy to możliwe?
Tak, możesz zamontować wannę wolnostojącą w małej łazience, jednak trudno ocenić funkcjonalność i estetykę tego rozwiązania, bez wiedzy na temat dokładnego rozkładu pomieszczenia.
Takie wątpliwości najlepiej skonsultować z projektantem wnętrz, który doradzi Ci najlepsze rozwiązanie oraz przygotuje wizualizację 3D małej łazienki, co pomoże Ci podjąć ostateczną decyzję na temat wyposażenia.
To są pytania z którymi ja najczęściej się spotykam podczas swojej pracy, w poprzednich wpisach również zostały poruszone tematy z którymi najczęściej przy projektowaniu łazienki mam do czynienia, ale może Ty masz całkiem inne pytania i wątpliwości. Pisz śmiało w komentarzu, z chęcią Ci pomogę.