Przejdź do treści

Meble do kuchni. Jakie wybrać ?

Wybór mebli kuchennych nie należy do łatwych zadań. Mamy ogrom możliwości. Dziesiątki surowców, setki wzorów, coraz to ciekawsze rozwiązania projektowe, które wpływają nie tylko na estetykę kuchni, ale i jej funkcjonalność. Jak dobrać materiały, z których będą wykonane meble kuchenne? Co jest lepsze – szafki czy szuflady? Jak urządzić ergonomiczną kuchnię, w której gotowanie będzie przyjemnością? Zapraszam Cię na drugą część przewodnika pt. PROJEKT KUCHNI. Wybór mebli kuchennych. Tym razem rozkładamy meble kuchenne na części pierwsze, a nawet na poszczególne komponenty. 

Wybór mebli kuchennych

 

Chcesz samodzielnie zaprojektować kuchnię marzeń? Zajrzyj do pierwszej części przewodnika, w którym przeanalizowałam plusy i minusy kuchni otwartej i zamkniętej, poruszyłam temat wysokości szafek oraz rozmieszczenia sprzętu w zabudowie kuchennej. Tekst znajdziesz  poniżej. 

Funkcjonalna kuchnia ! Jak ją urządzić ?

Meble kuchenne z drewna

Zastanawiasz się, jakie meble kuchenne będą najtrwalsze? Zdecydowanie meble z naturalnego drewna. To najbardziej szlachetny surowiec, który przetrwa wieki. Nawet po latach, przy odpowiedniej konserwacji, drewniane meble kuchenne, będą wyglądać doskonale. Pięknie się prezentują (bez względu na rodzaj drewna) i zachwycają solidnością. Mają niestety także swoje wady. Są to zdecydowanie najdroższe meble kuchenne. Wymagają też odpowiedniej pielęgnacji (środkami do drewna) i są wrażliwe na wilgoć, której w kuchni nie brakuje (ważne, aby meble były wzorowo zabezpieczone). 

Meble kuchenne z płyty MDF

Płyta MDF, z której wykonuje się meble kuchenne, to drobno zmielone drewno z dodatkiem związków organicznych. Specjalnie skomponowana mieszanka jest prasowana i powlekana warstwą lakieru, forniru lub laminatu. Jest to dość trwałe rozwiązanie, odporne na wilgoć i zatłuszczenia. Taki rodzaj mebli jest podatny na obróbkę, więc możesz je dowolnie frezować, tworząc zdobienia lub specjalne, minimalistyczne uchwyty. Minus? Nie jest to niestety taka sama jakość i trwałość, co przy naturalnym drewnie. Jest to materiał przetworzony, a przy niewłaściwym użytkowaniu, meble łatwiej uszkodzić lub zarysować. 

Meble kuchenne z płyty wiórowej

Najtańszy z surowców. Niestety za ceną idzie też słabsza jakość. Meble kuchenne z płyty wiórowej sprawdzą się, jeśli szukamy ekonomicznego rozwiązania projektowego i stawiamy na minimalizm zdobień. W płycie wiórowej raczej nie powinno wykonywać się zdobień i frezów. Jest to materiał, który należy dobrze zabezpieczyć, ponieważ nie jest odporny na wilgoć. Można pokryć ją zarówno lakierem, laminatem, jak i fornirem czy specjalną folią.

Blaty do kuchni

Blat laminowany  to wciąż najpopularniejszy i najtańszy rodzaj blatu. Jego budowa jest niezmiernie prosta. Sam blat ma zaokrąglone krawędzie, a laminat naklejony jest na płytę wiórową. Producenci obecnie dysponują technologiami, które umożliwiają pokrycie blatu dowolnym nadrukiem. Szeroki jest również wybór dostępnych faktur i wzorów.

Blat drewniany  – to rozwiązanie ekologiczne, solidne i eleganckie. Tego rodzaju blaty, odpowiednio zadbane, posłużą nam przez lata. By dokonać renowacji, wystarczy zeszlifować powierzchnię drobnym papierem ściernym lub szlifierką i nałożyć warstwę lakieru, oleju  bądź też bejcy. Oczywiście należy pamiętać o tym, że z uwagi na kontakt z pożywieniem,  blaty takie wymagają impregnacji przy użyciu środków z atestem spożywczym.

Blat z konglomeratu  (czyli z mieszanki sproszkowanych pigmentów, żywic akrylowych i innych minerałów) jest o  wiele bardziej trwały niż wymienione wyżej blaty. W swoim wyglądzie przypominają blaty kamienne, ale mają tę zaletę, że są od nich o wiele lżejsze. Łatwiej też poddają się obróbce, stąd możemy odnaleźć tego typu blaty w często nieco fantazyjnych kształtach.

I wreszcie Marmurowe blaty. W ostatnich latach stały się jednym z najpopularniejszych trendów przy urządzaniu nowoczesnych kuchni. Są piękne – trzeba to przyznać. Trzeba mieć jednak świadomość, że ceny blatów marmurowych do kuchni zaczynają się od 500-600 zł za m2. Marmur wymaga też odpowiedniej troski. Należy  go zaimpregnować, ponieważ surowy marmur chłonie zarówno wilgoć, jak i zabrudzenia. Wylana kawa mogłaby narobić nam niemałych problemów. Druga sprawa to ścieranie. Warto wiedzieć, że naturalny kamień może wraz z eksploatacją się zetrzeć, przez co blat, po czasie, będzie wymagał wymiany.

Rodzaje blatów kuchennych

PIXABAY

Szafki czy szuflady – co lepiej wybrać? 

Gdy masz już za sobą wybór materiału, z którego zostaną wykonane twoje meble kuchenne – czas zaplanować projekt. Zerknij do pierwszej części przewodnika i zobacz, na czym polega złota zasada trójkąta w kuchni. Gdy wiesz, gdzie powinny stanąć sprzęty AGD, zaplanuj układ szafek i szuflad w kuchni. Co jest lepszym rozwiązaniem? Oczywiście nie ma jednej zasady, której trzeba trzymać się bez względu na wszystko. Wiele zależy od Twoich upodobań. Zanim zaplanujesz idealną kuchnię – zastanów się, jakie trudności zauważasz w obecnej zabudowie. 

szafki czy szuflady w kuchni?

 

Szuflady w kuchni cudownie sprawdzą się w dolnej części mebli. Sprawiają, że widzimy z góry całą ich zawartość, co oczywiście ułatwia zarówno porządkowanie, poszukiwanie, jak i wyciąganie odpowiednich produktów i naczyń w czasie gotowania. Aby zachować ład – można stosować różnego rodzaju organizery i przegrody. Szuflady mogą mieć zróżnicowane wysokości, co pozwoli Ci przechowywać różne kategorie przedmiotów np. garnki czy sztućce. Minus? Szuflady, prowadnice generują dodatkowe koszty. 

Szafki w kuchni sprawdzą się na pewno w wyższej części zabudowy kuchennej oraz w rogach. Możesz zamontować w nich dowolną liczbę półek. Są tańszym rozwiązaniem, z którego nie warto rezygnować na poczet samych szuflad. Z pewnością znajdą swoje zastosowanie, mieszcząc m.in. sprzęty o nietypowych gabarytach np. blender kielichowy czy mikser. 

Szafka typu Cargo – modne rozwiązanie, stosowane w większości nowoczesnych kuchni. Doskonale sprawdza się, jeśli na brzegu kuchni pozostaje niestandardowa przestrzeń. Czym są szafki cargo? To pionowa, wysuwana szafka z zamontowanymi koszykami do przechowywania. Ma swoich fanów i przeciwników. W szafce cargo łatwo coś znaleźć i łatwo zachować porządek. Minus? Cena. Pamiętaj, że takie rozwiązania zawsze generują sporo dodatkowych kosztów. 

Ergonomiczne zagospodarowanie mebli kuchennych

Ostatnim krokiem planowania zabudowy kuchennej jest dobra organizacja. Pamiętaj, aby już na etapie myślenia nad rozkładem szafek i szuflad zastanowić się, co gdzie i w jaki sposób będziesz przechowywać. Aby przygotowywanie posiłków w kuchni było wygodne – planując układ, myśl o 3 strefach: zapasy, zmywanie, gotowanie. W ten sposób ustal, gdzie będziesz przechowywać jedzenie, gdzie umieścisz kosze na śmieci, a gdzie przeprawy czy sztućce. 

ergonomiczne zagospodarowanie mebli w kuchni

PIXABAY

Wyobraź sobie, że musisz wypakować zmywarkę. Odpowiedz sobie na pytania: gdzie najwygodniej będzie Ci odstawić czyste talerze, a gdzie szklanki? Zastanów się, w którą stronę powinny się otwierać drzwi szafek, tak aby gotowanie i wyciąganie poszczególnych elementów np. przepraw było łatwe. Te pytania z pewnością pomogą Ci w dokonaniu właściwych decyzji. 

 

WSKAZÓWKA PROJEKTANTA:

Stań w miejscu, w którym będzie zamontowana Twoja nowa kuchnia i wyobraź sobie poszczególne czynności. W ten sposób, z łatwością zdecydujesz, w którym miejscu powinna znaleźć się szuflada ze sztućcami, a w którym cargo na zapasy. 

Daj znać, na jakim etapie planowania kuchni jesteś. Informacje, które zebrałam w Przewodniku są dla Ciebie przydatne? Szykuje jeszcze jedną część – o najczęściej popełnianych błędach w czasie projektowania kuchni. Może masz w tej kwestii własne doświadczenia? Podziel się swoją kuchenną historią. 

Agata Murawska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *