Jakie są najczęściej popełniane błędy w projektowaniu i urządzaniu kuchni? Na ten wpis powinna trafić każda osoba, która urządza nowe mieszkanie, dom lub przygotowuje się do remontu. Ze względu na wieloletnie doświadczenie w projektowaniu wnętrz , wiem już na co uważać i czego unikać w czasie urządzania tego jakże ważnego pomieszczenia w każdym domu. Są pewne obszary, które kuszą swoją estetyką i pięknym wyglądem, jednak w praktyce okazują się bardzo kosztowne lub mało funkcjonalne.
W 3 części poradnika na temat PROJEKTOWANIA KUCHNI zdradzę Wam, czym kierować się podczas urządzania kuchni, co zrobić, aby to pomieszczenie sprzyjało codziennej aktywności i o czym bezwzględnie należy pamiętać, aby po kilku przyrządzonych posiłkach nie żałować swoich decyzji.
Oczekiwania vs. rzeczywistość
To, co pięknie niestety nie zawsze jest funkcjonalne
Planując wymarzoną kuchnię oglądamy dziesiątki inspiracji na Pintereście czy Instagramie. Tworzymy piękne albumy zdjęć, i oczywiście nie ma w tym nic złego, dopóki nie przekładamy wymarzonego wyglądu kuchni, ponad jej funkcjonalność. Przede wszystkim warto pamiętać, że kuchnia to przestrzeń, w której toczy się życie, a nasza zabudowa nie będzie prezentowała swoich uroków, jak w muzeum.
Przykłady pięknych, mało funkcjonalnych rozwiązań w kuchni:
- szklane lub czarne fronty szafek,
- cegły w przestrzeni między szafkami,
- czarna armatura (jeśli woda w twoim gospodarstwie domowym jest twarda),
- półki zamiast wiszących szafek (jeśli nie mamy wystarczająco dużo przestrzeni do przechowywania),
- widowiskowe lampy, które nie oświetlają blatu roboczego.
Styl i układ kuchni należy dopasować do wnętrza
Kolejnym, często popełnianym błędem w projektowaniu kuchni jest niedopasowanie układu mebli do przestrzeni, którą dysponujemy. Planując kuchnię marzeń nie można jedynie skupiać się na inspiracjach – należy przekładać te inspiracje na nasze wnętrza. Czasem mamy do dyspozycji pomieszczenie ze skosami, czasem wnękę. Zdarza się, że pomieszczenie jest niskie i na odwrót – może być bardzo wysokie i przestrzenne. Realia techniczne niestety często studzą nasze projektowe plany. Zatem, zanim zaplanujesz wymarzoną kuchnię – przedyskutuj wszystkie pomysły z wykonawcą, lub zaprzyjaźnionym czy polecanym projektantem. Dzięki temu unikniesz dalszych rozczarowań.
Zobacz także:
Kuchnie z katalogów potrafią kosztować fortunę
Marzysz o granitowym blacie, postarzanych, dębowych meblach i wielkiej wyspie na środku kuchni? Pamiętaj, że takie rozwiązania, choć piękne, to jest to jednak spory wydatek. Koszty często sprowadzają nasze projektowe plany na ziemię. Każde udogodnienie obciąża budżet. I mam tu na myśli zarówno rozwiązania luksusowe, jak i te bardzo przyziemne. Przykładowo za szafkę cargo z koszami do przechowywania należy dopłacić około 1500 zł. Każda automatycznie wysuwana szuflada, podświetlenie szafek, wpuszczane w blat gniazdko – to wszystko generuje dodatkowe opłaty. Warto mieć to na uwadze i dobrze przeanalizować swój budżet, doprecyzować wszystkie te szczegóły z wykonawcą mebli.
Nie zapomnij o oświetleniu i gniazdkach
Kolejnym błędem w projektowaniu wymarzonej kuchni jest pominięcie tematu oświetlenia i gniazdek, które mają kluczowy wpływ na funkcjonalność pomieszczenia. W kuchni powinny znaleźć się nie tylko lampy główne, które dobrze oświetlają blat roboczy, ale także światło uzupełniające, które pozwoli na wykonywanie precyzyjnych czynności. Im więcej przemyślanych punktów świetlnych, tym bardziej przyjemne i praktyczne będzie korzystanie z tego pomieszczenia.
Jeśli chodzi o gniazdka – nie sugeruj się podpowiedziami typu: w kuchni zamontuj 4 gniazda, 2 po jednej stronie blatu, 2 po drugiej. Nie ma uniwersalnych rozwiązań. Zaplanuj, gdzie dokładnie postawisz sprzęty AGD, gdzie stanie czajnik elektryczny, gdzie ekspres do kawy, gdzie podłączysz blender, mikser lub toster w czasie przygotowywania posiłków. Przemyśl wszystkie możliwości i na tej podstawie zaplanuj, ile gniazdek będzie Ci potrzebne. To na prawdę bardzo istotna i ważna sprawa.
Kuchnia to serce domu, które musi być w pełni dopasowane do Ciebie i do Twojego pomieszczenia. Nie tylko o estetykę tu chodzi, nie o odwzorowanie inspiracji z internetu. Owszem – cudownie, jeśli czujesz się w swojej kuchni dobrze, jeśli jest przytulna, i taka, o jakiej marzysz. Jednak pamiętaj, że piękna zabudowa musi umożliwić Ci sprawne przygotowywanie posiłków. Koszt kuchni możesz dopasować do swojego budżetu, idąc w niektórych tematach na kompromis.
Zobacz także:
Martwisz się, że mimo to popełnisz szereg błędów w projektowaniu kuchni marzeń? Zależy Ci na tym, aby kuchnia była idealnie dopasowana do Ciebie? Skorzystaj ze wsparcia profesjonalnego projektanta. Więcej na temat moich usług znajdziesz w tym miejscu: TUTAJ
Daj znać czy zaprezentowane tematy w kwestii projektu kuchni są dla Ciebie interesujące ? Czy może jeszcze jakiś temat Cię trapi bądź interesuje? Może potrzebujesz wsparcia i podpowiedzi.
Pisz, z chęcią Ci pomogę, . Więcej na temat usług, które oferuję znajdziesz na mojej stronie TAK PO PROSTU WNĘTRZA
Agata Murawska