Przejdź do treści

Eko design, czyli wnętrza w zgodzie z naturą

Nie od dziś wiadomo, że bliski kontakt z naturą zapewnia nam harmonię i równowagę. Nic zatem dziwnego, że eko design stał się jednym z najważniejszych trendów, jeśli chodzi o budownictwo i aranżację wnętrz. Poszukiwanie spokoju, dobrej energii, odpoczynku i wyciszenia, idzie w parze z coraz to większą świadomością ekologiczną.

Nawet największe sklepy sieciowe, jak IKEA, podkreślają swoje zaangażowanie w zrównoważoną produkcję i stosowanie ekologicznych rozwiązań. Minimalizm, styl życia w duchu zero waste lub less waste, zamiłowanie do przedmiotów vintage i zwrot ku naturalnym surowcom – to wszystko przenika się ze sobą, zachęcając nas do bardziej świadomego projektowania naszych domów i mieszkań.

Zatem czym cechuje się ekologiczny design? Jakie materiały stosowane są we wnętrzach urządzanych w naturalnym stylu? Czy warto przyjrzeć się tym trendom bliżej i wprowadzić naturę do swojego domu?

Przygotowałam dla Ciebie kilka wskazówek i najważniejszych informacji na temat urządzania wnętrz w duchu ekologii. Zmiany można rozpocząć od małych kroków – szczególnie jeśli jesteś na etapie planowania remontu lub zakupu nowego lokum.

Ekologiczne wnętrza – najważniejsze cechy

Jeśli chcesz urządzić swój dom lub mieszkanie w ekologicznym stylu, przede wszystkim skup się na wykorzystaniu tego, co daje nam matka natura. W eko wnętrzach nie znajdziesz wiele plastiku, zbędnych ozdób, czy połyskujących dodatków w stylu glamour. To królestwo naturalnych surowców.

Elementy charakterystyczne dla naturalnego stylu wnętrz

 • Naturalne surowce: drewno, kamień, marmur, granit, bambus, rattan, wiklina, korek.
 • Naturalne tkaniny: wełna, len, konopie, jedwab.
 • Harmonijne kolory, które występują w naturze: odcienie beżu, brązów, zieleni.
 • Zielone rośliny (nigdy sztuczne!).
 • Duża ilość naturalnego światła.
 • Naturalne farby i ekologiczne tapety.
 • Ozdoby z ceramiki, szkła lub naturalnych surowców np. makramy.
 • Elementy wyposażenia w stylu „do it yourself”, czyli „zrób to sam” lub odrestaurowane meble i ozdoby vintage.
 • Oświetlenie w stylu boho, wykonane z rattanu, plecionki bambusowej lub trawy trzcinowej.

Czy ekologiczne wnętrze = drogie dodatki?

Wiele osób, które marzy o naturalnym, ekologicznym wnętrzu, obawia się wysokich kosztów. Oczywiście ceny naturalnych mebli np. wykonanych z dębu czy marmuru, będą przewyższać te, które są wykonane ze sztucznych materiałów gorszej jakości.

Jednak pamiętaj, że nie jesteśmy skazani na zakup mebli w sieciówkach czy studiach projektowych. Doskonałym rozwiązaniem jest wizyta u lokalnego stolarza, szklarza czy kamieniarza. To samo dotyczy zakupu materiałów w pasmanteriach, z których lokalna krawcowa może uszyć piękne, lniane zasłony czy ozdobne poszewki.

Wnętrza w stylu eko doskonale współgrają też ze stylem vintage. Na pchlich targach znajdziesz dziesiątki niezwykłych dodatków, które będą unikalną ozdobą Twoich pomieszczeń. W ten sposób wspierasz ruch less waste, dając zapomnianym przedmiotom drugie życie.

Budownictwo w stylu ekologicznym

Warto wspomnieć też o budownictwie w stylu ekologicznym. Coraz więcej inwestorów i właścicieli prywatnych domów, decyduje się na projektowanie mieszkań czy obiektów użytku publicznego, uwzględniając zasady zrównoważonego budownictwa.

Jest to złożony temat, który obejmuje zarówno dobór odpowiedniej lokalizacji obiektu, projektowanie, jak i sposób wykończenia danej przestrzeni. Zasada jest prosta – ekologiczne budownictwo wspiera środowisko naturalne. Wykorzystuje dobroci natury (naturalne surowce), dba o jakość i rodzaj użytych materiałów, odpowiednią izolację czy wentylację. Bazuje na odnawialnych źródłach energii i starannym wykończeniu, na bazie zasad, które wymieniłam powyżej.

Czy wnętrza w zgodzie z naturą to przyszłość?

Podobają Ci się ekologiczne wnętrza? Jesteś ich zwolennikiem? Jeśli zastanawiasz się, czy warto urządzać swoje mieszkanie w duchu eko – pamiętaj, że nie jest to kwestia tylko estetyki.

Naturalne surowce, zieleń, harmonijne kolory, duża ilość światła to wszystko sprzyja naszej codzienności. Naturalne otoczenie może wpływać na redukcję stresu. Dom, który pachnie drewnem, staje się naszą oazą. Spokojne kolory i zieleń zachęcają do wypoczynku.  Sprawiają, że Twoje wnętrza są przytulne i bardziej harmonijne.

Czy tak wygląda przyszłość naszego designu? Możliwe. Świadomość ekologiczna wzrasta. Przesyt konsumpcjonizmem prowadzi nas do poszukiwania rozwiązań trwałych, jakościowych i zgodnych z naszą wewnętrzną energią.

Na szczęście zmiany możemy zauważyć nie tylko wśród odbiorców, ale i kreatorów designu. Dziś coraz więcej marek wnętrzarskich robi krok ku ekologicznej równowadze, wprowadzając do swojej oferty naturalne produkty i eko rozwiązania.

 

Czy trend przetrwa? Na ten moment wydaje mi się, że to dopiero początek. Daj znać, co o tym myślisz. Zwracasz uwagę na to, aby przedmioty, którymi się otaczasz, wpisywały się w ekologiczny nurt? Czekam na Twój komentarz.

A na koniec zastanawiam się, czy myśląc i mówiąc o eko designie mamy na myśli tylko trendy we wnętrzach i ich urządzaniu ? Moim zdaniem nie, eko …to coraz szerzej rozumiany temat, to styl życia, jego nowa lepsza jakość, to życie w zgodzie ze sobą i naszymi korzeniami. Już od dawna sama staram się żyć w sposób, który jest zgodny z tym co mi w duszy gra, już od dawna staram się we wszystkich swoich projektach, zarówno prywatnych jak i zawodowych przemycać elementy w stylu eko, podróżując odwiedzam miejsca i poznaję ludzi, którzy chcą powrotu do natury, którzy chcą żyć w ciszy, spokoju, wzajemnym  szacunku do wszystkich żywych istot na tym świecie, nie tylko ludzi…

W kilku wybranych poniżej  wpisach pokazywałam już Wam  miejsca, które zauroczyły mnie właśnie prostolijnością, duchem życia w stylu eko…i pięknymi naturalnymi wnętrzami, mam nadzieję, a w zasadzie wiem o tym, że  tych miejsc jest coraz więcej, powstają jak grzyby po deszczu , a nas świadomych istot tego świata jest coraz więcej, co mnie niezmiernie cieszy.

 1. ZEW NATURY   to artykuł, w którym piszę o cudownych miejscach na Mazurach, które miałam przyjemność odwiedzić, podczas jednej z podróży,
 2. BUTTERFLY- FACTORY – niezwykłe  miejsce, niezwykła właścicielka ,
 3. O PODRÓŻACH W STYLU EKO  …czym są dla mnie takie podróże i jak je rozumiem,
 4.  W POGONI ZA CISZĄ I NATURĄ  – kolejne niezwykłe  miejsce, które zauroczyło mnie nie tylko otoczeniem wokół, ale i samym wnętrzem, urządzonym właśnie w duchu i stylu eko,
 5.  ALE TO JUZ BYŁO …   krótka opowieść o trochę bardziej odległych miejscach na świecie.

Dziękuję za uwagę, za to, że jesteś i mam nadzieję,  że  tym wpisem zachęciłam Cię do zastanowienia się czym jest dla Ciebie i jak rozumiesz styl życia w zgodzie ze sobą i w duchu eko…,z chęcią poczytam co o tym myślisz 🙂

Agata Murawska

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *